გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: „...იქ იყო შეკრებილი ნუ რაღაც ჭრელი მასა, დაწყებული ელგებეტე აქტივისტებიდან, დამთავრებული ფემინისტებით და ათასი ჯურის ხალხით. ვინც კი დედამ დაწყევლა, მე მგონი ყველა იქ იყო და ნუ, ეს იყო, ეს ეხლა რასაც ჩვენ ვხედავთ პარლამენტის წინ, აი ეს არის მართლა აი, ის პროდასავლური ლიბერალური ძალები.…რაღაც არასამთავრობო ორგანიზაცია, რაღაც ვითომ უფლებადამცველი ორგანიზაციები, ელგებეტე აქტივისტები, ფემინისტები თუ არ ვიცი მე იმების თუთიყუშების უფლებების დამცველები, ყველა დღეს არის პარლამენტის წინ.“
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ. -ს წამყვანი: „აი, ამ უწიგნური თაობის, ესე იგი ფერად-ფერადი თაობა ვართო. ეს ეტყობა გეი აქტივისტი არი, ეს ფერად-ფერადი თაობის წარმომადგენელი. წადი შვილო და ერთი ადგილი მოიხმარე როგორც გინდა… გაიკეთე უკან რაც გინდა. აი, ეს არი იმის თავზე ხელის გადასმა, ახალგაზრდები არიან, არ ვახლოთ. არავინ არ უნდა დაინდო ის, ვინც სახელმწიფოს წინააღმდეგ წავა. 9 აპრილს რო იდგა სტუდენტობა, თავისუფლებისთვის იბრძოდა. ისინი არც გრანტებისთვის იბრძოდა და არავისთვის შეურაცხყოფა არ მიუყენებიათ იმ სტუდენტებს“.
დიტო ჩუბინიძე, „ასავალ-დასავლის“ ჟურნალისტი: „საქართველოს ხელისუფლება ახალგაზრდობაზე არ მუშაობს. ეს ბავშვები, ჩვენი ქართველი ახალგაზრდები ჩაუგდეს ხელში ამ გეი-მაფიას, აი, ამ მასონებს და ამ ენჯეო-აგენტებს.“