ზვიად ავალიანი, პოსტვ-ს წამყვანი: “ჩვენ გავხდით მოწმე ახალი შემოტევისა ლიბერალური ფაშიზმის მხრიდან. ე.წ. LGBTQ+ კვირეულის თუ თვის ფარგლებში სამიზნე გახდა ჩვენი ბავშვები, ბავშვები და ახალგაზრდები ისედაც მათი მხრიდან მთავარი სამიზნეა, ამჯერად პირდაპირ და ღიად გადავიდნენ ბავშვებში პროპაგანდის გავრცელებაზე. … ეს ყველაფერი ძალიან ცდება უკვე უფლებების დაცვის თემას და გადადის პირდაპირ პროპაგანდაში, თავს მოხვევაში გარკვეული წესისა და ნორმატივებისთვის, რაც ქართული და ამერიკული საზოგადოებისთვისაც კი მიუღებელია… როგორ უნდა განვასხვაოთ ადამიანის უფლებები და პროპაგანდა?”
ანტიდისკრიმინაციული კანონი უნდა გაუქმდეს
ვაჟა ოთარაშვილი, პატრიოტთა ალიანსი: „ყველაფერი ეს არის ხელისუფლების ბრალი! ხელისუფლებამ ანტიდისკრიმინაციული კანონით ხელ-ფეხი გაუხსნა ამ ლგბტ პროპაგანდას. მარიხუანას ლეგალიზებით ხელ-ფეხი გაუხსნა იმას, რომ ჩვენი მომავალი თაობა მაპატიეთ ამ ჟარგონული გამოთქმისთვის, დადის დაბოლილი, ღამის კლუბებში ნახეთ რა ხდება, დედაენის ბაღში ნახეთ საღამოს რა ხდება და ა.შ. ვინ ვისთან არი და რომელი სქესია და რა ხდება კაცმა არ იცის უკვე… “
შოთა გლურჯიძე, მხატვარი: „საქართველოში შენ, რომ ანტიდისკრიმინაციულ კანონს მიაღებინებ იმ ფორმით, რა ფორმითაც აქ მიიღეს... და აქ ლგბტ პოლიტიკას გაატარებ - ლგბტობიზმის პოლიტიკას და მილიონ სხვა რამეს, ისეთ საშინლებას, რომელიც მიუღებელია ჩვენი კულტურისთვის, ადათისთვის და წესისთვის.“
ლგბტ პროპაგანდა კანონით უნდა აიკრძალოს
ვასილ კაპანაძე, საერთაშორისო ურთიერთობების ექსპერტი: “რაც შეიძლება მეტნი ვიყოთ ესეთი ადამიანები, რომლებიც უფრო აქტიურად მოვთხოვთ ხელისუფლებას, რო ბოლოსდაბოლოს იქნას მიღებული კანონი ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვის შესახებ და დამთავრდება ეს დავიდარება”.
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: “საქართველოს ხელისუფლებამ სასწრაფოდ უნდა მიიღოს კანონი, რომლის თანახმადაც საქართველოში აიკრძალება კანონის დონეზე ლგბტ პროპაგანდა, პრაიდები, ა.შ. შეხედეთ, დაუკვირდით ესენი როგორი გახრწნილი და გათახსირებული ხალხია, ამ ლგბტ მიმართულების არსებებზე ვსაუბრობ, თუ რამე წმინდა იყო, ამაღლებული იყო, მიუწვდომელი და ღვთიური იყო, ყველაფერი წაბილწეს და შებღალეს. მთელი მსოფლიოს კაცობრიობა, უდიდესი მწერლები, უდიდესი პოეტები, ქართველი პოეტები მათ შორის, უმღეროდნენ ცისა ფერს - ცისფერი წაბილწეს, მიიტაცეს. ცისარტყელა საერთოდ მიჩნეული იყო უხსოვარი დროიდან ამაღლებულად და წმინდა სიმბოლოდ - ცისარტყელას ფერები მიიტაცეს. ლომი მიჩნეულია უხსოვარი დროიდან ცხოველთა მეფედ და ლომების ოჯახს ქვია პრაიდი - პრაიდი აიღეს და მიიტაცეს ამ კონჩიტებმა.”
ივნისის თვეში, ანტიდასავლური გზავნილები ევროკავშირის კანიდიდატის სტატუსთან იყო დაკავშირებული და ამკვიდრებდა აზრს, რომ კანიდატის სტატუსისა და წევრობის სანაცვლოდ, ევროკავშირი საქართველოში ლგბტ თემის უფლებების გაძლიერებას, მათ შორის ქორწინების უფლების დაკანონებას მოითხოვს. ამათან გაჟღერდა მოსაზარება, თითქოს ევროპის ქვეყნები, მიგრაციის პროცესში, უპირატესობას ლგბტქი+ აპლიკენტებს ანიჭებენ. ჰომოფობიურ კონტექსტში, ანტიდასავლური შინაარსის იყო მტკიცება იმის შესახებ, თითქოს დასავლეთის ქვეყნებში ჰომოსექსუალი ადამიანების რაოდენობის ზრდა, "ლგბტ პროპაგანდის" პირდაპირი შედეგია.
დასავლეთში პროპაგანდის შედეგად ჰომოსექსუალი ადამიანების რაოდენობა მუდმივად იზრდება
ირაკლი კობახიძე, ქართული ოცნება: „...ამერიკის შეერთებულ შტატებში 18-დან 25 წლამდე მოსახლეობის 20% არის ელგებეტე პირი, საფრანგეთში არის 22%, არის ქვეყნები, სადაც კიდევ უფრო მაღალია მაჩვენებელი. თავის დროზე ჩვენ გვიმტკიცებდნენ, რომ პროპაგანდას ვერ ექნებოდა გავლენა ადამიანის ორიენტაციაზე, აღმოჩნდა, რომ ეს არის ტყუილი. პროპაგანდას აქვს, რა თქმა უნდა, გავლენა ადამიანების ქცევაზე და სწორედ ამის დადასტურებაა ის სტატისტიკა, რომელიც გამოქვეყნდა, ხო, ამერიკაში - 20%, საფრანგეთში - 22%, არის მთელი რიგი ევროპული ქვეყნები, სადაც კიდევ უფრო მაღალია მაჩვენებელი, ეს რა თქმა უნდა, შემაშფოთებელია, აქედან გამომდინარე, რა თქმა უნდა, ჩვენ ხაზგასმით უნდა აღვნიშნოთ, რომ პროპაგანდა არის კატეგორიულად მიუღებელი, მით უმეტეს, როცა ამ პროპაგანდის ადრესატი არიან ბავშვები. ბავშვები ელგებეტე პროპაგანდა არის კატეგორიულად მიუღებელი და რა თქმა უნდა, ყველაფერი უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ ჩვენ ამას დავუპირისპირდეთ, რა თქმა უნდა, სამართლებრივი ჩარჩოების ფარგლებში.“
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: „დაახლოებით ჯენზი თაობაში აღწევს ლამის 20% პროცენტს, ყოველი მეხუთე უკვე ელგებეტეა და რის ხარჯზე? იმიტომ, რომ ტოტალური პროპაგანდაა და პლიუს ამათ უნდა ჰქონდეთ ეგეთი ჯოჯოხეთური, არაადამიანური უფლება, რომ ბავშვები დაასახიჩრონ და რა ვიცი, გაუნადგურონ ჯანმრთელობის თვალსაზრისით“.
ზაზა შათირიშვილი, ფილოსოფოსი: „როგორც უკვე ითქვა, ახალგაზრდა ამერიკელებსა და ფრანგებს შორის ლგბტ პირთა რაოდენობამ, შესაბამისად, 20 და 22 პროცენტს მიაღწია და ეს მაჩვენებელი წლიდან წლამდე უსწრაფესად იზრდება. არსებული ტენდენციით, ორიოდე ათეულ წელიწადში რეპროდუქციული ასაკის ამერიკელებსა და ფრანგებს შორის ლგბტ პირთა რაოდენობა 50 პროცენტს გადააჭარბებს. პარალელურად წარმოებული ე.წ. ოჯახის დაგეგმვისა და აბორტის წამახალისებელი კამპანიების ფონზე, ამერიკასა და საფრანგეთს ჰაქსლის „ახალ საოცარ სამყარომდე“ ბევრი არაფერი უკლია. ანალოგიური მდგომარეობაა დიდ ბრიტანეთში, გერმანიაში, შვედეთში, ნიდერლანდებში, ბელგიაში და ევროპის სხვა ქვეყნებში, სადაც ფსევდოლიბერალურმა იდეოლოგიამ სხვებზე მეტად დაიმკვიდრა თავი. ამ იდეოლოგიის გავრცელება ნებისმიერ სხვა ქვეყანასაც ზუსტად იმავეს უქადის.“
ევროკავშირში ინტეგრაცია/კანდიდატის სტატუსის მიღება = საქართველოში ლგბტქი+ თემების თავს მოხვევას
დიმიტრი ხუნდაძე, “ხალხის ძალა”: "მივმართავ უცხოელ პარტნიორებს: თქვენ საქართველოში, მართალია, საპატიო დიპლომატიური მისიით ბრძანდებით და გიდასტურებთ პატივისცემას, მაგრამ არ დაგავიწყდეთ, რომ სტუმრები ხართ! იმედს ვიტოვებ, ლგბტ თემას, ევროკავშირის წევრის სტატუსის მინიჭების პროცესში, შანტაჟის კიდევ ერთ იარაღად არ გამიყენებთ და თუ მაინც შეეცდებით, საზოგადოებისგან პასუხი იქნება შესაბამისი!"
"საქართველოს რესპუბლიკა"
დავით თარხან-მოურავი, პატრიოტთა ალიანსი: “მე ვთქვი, რომ თქვენ [საქართველოს ხელისუფლება] 12 პუნქტს [ევროკავშირის მიერ რეკომენდირებულს კანდიდატის სტატუსის მოსანიჭებლად] რომ შეასრულებთ, გააჩენენ ახალ 4 პუნქტს. აი, მაგალითად, შეარჩევენ ისეთ რამეს, რაც ყველაზე მძიმე თემაა საქართველოსთვის, აი, ვთქვათ, ელგებეტე. გეტყვიან, ვთქვათ, შევასრულეთ ეს 12 პუნქტი და გავხდით კანდიდატი. ამის მერე გვეტყვიან, რომ, აი, ეხლა ელგებეტე უნდა იყოს ყველგან და ყველაფერში, პლაკატები, სკოლები, საბავშვო ბაღები, რა ვიცი. რაღაც ისეთ პუნქტს შექმნიან, რომელიც იქნება სრულიად შეუძლებელი და მიუღწევადი.”
დეკანოზი სპირიდონ ცქიფურიშვილი: “ევროკავშირში რო მიგვიღონ, აუცილებლად უნდა დავაკანონოთ საქართველოში სოდომი. შესაბამისად ყველასთვის ცნობილია პროდასავლელებისთვისაც და ანტიპროდასავლელებისთვისაც, რომ პროდასავლელობა არის სინონიმი გეი აქტივისტობისა, ყველა პროდასავლელი გეი აქტივისტია. მე არ ვამბობ, რო ყველა პროდასავლელი პედარასტია, თუმცა ყველა პედარასტი არი პროდასავლელი, მაგრამ ყველა პროდასავლელი არის გეი აქტივისტი და, სამწუხაროდ, ესეთი მდგომარეობა, ესეთი პროდასავლელები, ანუ გეი აქტივისტები ერთი კი არ არის მარტო. გადავხედოთ სასულიერო პირებს, სასულიერო პირი, რომელიც საჯაროდ ღიად მხარს უჭერს პროდასავლელობას, ასეთი სასულიერო პირი არის გეი აქტივისტი და ის ბილწავს ამბიონს, ეს ფაქტია, ჩვენ ამ რეალობაში ვცხოვრობთ.”
ბესო ბარბაქაძე, საქართველო და სმოფლიოს ჟურნალისტი: "კონსტიტუციაში გასაგებად გვიწერია, რომ ოჯახი ქალისა და მამაკაცის ერთობაა. ამ ჩანაწერს უნდა გავუფრთხილდეთ და არაფრის ფასად არ უნდა დავთმოთ. ამ ჩანაწერის გაუქმების სანაცვლოდ ევროკავშირში ხვალვე რომ მიგვიღონ, უარი უნდა ვთქვათ, რადგან საქმე ჩვენი შვილების მომავალს ეხება, ერის მომავალს, ერის გადარჩენას და ამ პრობლემაზე საჯაროდ და ხმამაღლა ისევ დასავლეთის ხათრით, შიშითა თუ მოსალოდნელი უარყოფითი რეაქციის გამო არავინ საუბრობს. არადა, ხომ ხედავთ, სადამდე მივედით: გოგოს რომ უთხრა, გათხოვდიო, ბიჭს რომ უთხრა, ცოლი შეირთეო და საქართველოს დროშა გქონდეს აწეული, „ტეხავს“.
ევროპული ქვეყნები მიგრაციის პროცესში უპირატესობას ლგბტქი+ თემის წევრებს ანიჭებენ
ბესო ბარბაქაძე, საქართველო და მსოფლიოს ჟურნალისტი: "ევროპული ქვეყნებიდან ქართველი არალეგალების გამოძევება ჩვეულებრივი ამბავია და თავშესაფრის მსურველთა 98%-ზე მეტს თავშესაფრის მიღებაზე უარს ეუბნებიან. საკმარისია, ევროპის ნებისმიერ ქვეყანაში დაამტკიცო, რომ ლგბტ აქტივისტი ხარ და ამის გამო საქართველოში დაბრუნების გეშინია, არა მხოლოდ თავშესაფარს გაძლევენ, არამედ სარეაბილიტაციო კურსსაც ნიშნავენ, ფსიქოლოგიურად გამზადებენ იმისთვის, რომ ლგბტ თემი დაიცვა და სამსახურის შოვნაც პრობლემა არ არის. ანუ, ევროპაში ოფიციალურად დიდი ხნით რომ დარჩე, ერთი ადგილის თამაში უნდა შეგეძლოს, სხვა შემთხვევაში მათთვის საინტერესო არ ხარ, უბრალოდ, არავინ ხარ".
ტრისტან წითელაშვილი, სამხედრო ექსპერტი: „მერამდენე შეცდომას [ნიკა გვარამიას შეწყაკლება] უშვებს ეს [სალომე ზურაბიშვილი] მართლა ფინთიკოზა, ფუფალა, ქუჩა-ქუჩა მოწანწალე ქალი. აი, ეს უსინდისო ქალი, რომელიც მარტის მოვლენები ავიღოთ, როცა ეს ამერიკიდან მოუწოდებდა აქ პირდაპირ მეამბოხეებს და ახალისებდა, რომ ესო დემოკრატიის ის არისო, ნაწილიო.“