უცხოელი გიდები ქართველებს სამუშაო ადგილებში ეცილებიან
თიკა სიბოშვილი, “რეზონანსის” ჟურნალისტი: "ქართველი პროფესიონალი გიდები სახლში სხედან და უცხოელები ჩვენს ქვეყანაში ფულს შოულობენ” ქვეყანაში უცხოელი გიდების მოზღვავება, უკვე რამდენიმე წელია პრობლემაა, თუმცა ვითარება კიდევ უფრო გამწვავდა..."
ქართველი ქალის უცხოელზე შერეული ქორწინება და სხვა ერის გამრავლება დაუშვებელია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ. წამყვანი: „ყველა, რომ ქართველი ქალი გაყვეს უცხოელს, ერი ვინ უნდა გაამრავლოს?... კატეგორიულად არ მივესალმები, რომ ქართველი ქალი უცხოელზე გათხოვდეს… ორი გოგო მყავს მე. მოიკვეთება ჩემგან საერთოდ და აღარც მინდა შვილად ის, თუ ქართველს არ გაყვა. ჩემი ქართველობის გასამრავლებლად და ჩემი ქართველი ერი მინდა, თუ არა, რად მინდა ამ ქვეყანაში უცხოელი იყოს. ამიტომ თითოეულმა ქართველმა შვილი უნდა აღზარდოს ისე, რომ ერი გამრავლდეს პირველ რიგში.“
თურქეთის საფრთხის შეკავება მხოლოდ რუსეთს შეუძლია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ. წამყვანი: “სწორედ რუსეთზეა დამოკიდებული საქართველოს შემადგენლობაში იქნება თუ არა აჭარა და გურია. რუსეთმა რო მწვანე შუქი აუნთოს თურქეთს, დღესვე ერთ წუთში თურქეთი მიიერთებს აჭარას და გურიას. ვიღაცას რო გონია, რო აი, დავანებოთ თავი ამ აფხაზეთს და სამაჩაბლოს, თქვენ რა გგონიათ, სხვა ტერიტორიები შეგრჩებათ, თქვე იდიოტებო? 2008 წლის ომი დამთავრებული არ იყო, ერდოღანი იყო მოსკოვში, ფიქრობდა რო მოვილაპარაკებ იქ პუტინთან მე, წავიღებ აჭარას და გურიას და სამაგიეროდ, მე დავეხმარები პუტინს, პუტინი დამთანხმდებაო, პუტინი არ დათანხმდა ამაზე ერდოღანს.”
ჰომოფობიური გზავნილების ერთი ნაწილი პოლიტიკოსებს ეკუთვნოდათ, მათ შორის საქართველოს პრემიერ-მინისტრს ირაკლი ღარიბაშვილს, რომელმაც  უნგრეთში ოფიციალური ვიზიტისას  ტრადიციული იდენტობის შენარჩუნებასა და ოჯახის ინსტიტუტის გაქრობის საშიშროებაზე ისაუბრა. ჰომოფობიურ დისკურსს ქმნიდნენ ასევე კრემლისტური პარტიები - პატრიოტთა ალიანსი, რომელიც ჰომოსექსუალობას ავადმყოფობად მოიხსენიებდა და ალტ-ინფო/კონსერვატიული მოძრაობა, რომელიც “ჰომოსექსუალობის პროპაგანდის” აკრძალვას ითხოვდა.
სხვა ჰომოფობიური გზავნილები ,,მერსედესის მოდის კვირეულს, ასევე ჟურნალისტებს ,,ჰომოსექსუალობის პროპაგანდისტებად" წარმოაჩენდა. ამასთანავე, როგორც ადრე, მკვიდრდებოდა აზრი, რომ იდენტობის დაცვა მხოლოდ ერთმორწმუნე რუსეთს ხელეწიფებოდა.
ტრადიციული იდენტობა / ოჯახის ინსტიტუტი საფრთხეშია
ირაკლი ღარიბაშვილი, ქართული ოცნება: “ჩვენ ასევე ვიცავთ უმრავლესობის უფლებებს, რომელთათვის ოჯახი ქალსა და მამაკაცს შორის ურთიერთობაა, დედა ქალია, მამა კი - კაცი… ჩვენი საზოგადოების უდიდესი უმრავლესობა ტრადიციული, კონსერვატიულ, ოჯახურ ღირებულებებს იზიარებს, ეს ფასეულობები მხოლოდ წარსული მემკვიდრეობა არ არის, იგი ცოცხალი დღევანდელობაა, გარემო რომელშიც ჩვენ გავიზარდეთ და გვსურს ჩვენი შვილები აღვზარდოთ… მხარს არ დავუჭერთ უმცირესობას აგრესიული პროპაგანდით შეცვალოს ფასეულობები, რაც ჩვენი მოსახლეობის უმრავლესობას, ღმერთის მიერ დადგენილად მიაჩნია, რომელსაც ქართველის იდენტობა, თვითმყოფადობა, ისტორია ეფუძნება. ტოლერანტობა ჩვენი უნიკალური ტრადიციაა საფრთხეს წარმოადგენს არა რომელიმე რელიგია, უმცირესობა ან განსხვავებული აზრი, არამედ ის, ვინც, რწმენისა და ფასეულობების გარეშე, ცინიზმით შეიარაღებული ხშირად რელიგიის, დემოკრატიის სახელით სინამდვილეში თავისუფლებას და სიმართლეს უპირისპირდება.”
ზაზა პაპუაშვილი, მსახიობი: “ჩვენ არ ვიტყვით უარს ღმერთზე და არ დავიწყებთ მისთვის კორექტული გენდერული იდენტობის შერჩევას. ჩვენთვის დედა იქნება დედა და მამას კი ისევ მამას დავუძახებთ, ყოველგვარი ნუმერაციისა და იქს–იგრეკის გარეშე. ჩვენთვის ოჯახი არის და იქნება მამაკაცისა და ქალის კავშირი. ჩვენ არ დავიწყებთ ბავშვებისა და ახალგაზრდების გაუკუღმართებული გენდერული დისციპლინებით მოწამვლვას და მათ იდეოლოგიურ დამუშავებას. ჩვენ სიცოცხლის მომხრენი ვართ და უარს ვამბობთ იმ კაცთმოძულურ დღის წესრიგზე, რომელიც შობადობას ამცირებს და ქართველი ერის გაქრობას უწყობს ხელს.”
ჰომოსექსუალობა დაავადებაა
დავით თარხან-მოურავი, პატრიოტთა ალიანსი: “მსოფლიოს ჯანდაცვის ორგანიზაციამ ჩვენ გვითხრა, რო ელგებეტე, ლესბოსელობა გეობა არ ყოფილა დაავადება, ამ დროს არსებობს მეცნიერების სხვა ჯგუფი, რომ არსებობს გენეტიკური დაავადების სახით, ელგებეტე შეიძლება ატარებდეს გენეტიკურ დაავადებას, ეს არის გენში რღვევა, როდესაც მანდილოსანს მამაკაცის თვისებები აქვს და სხეულიც, ასევე პირიქით, კაცს ქალის, ასევე ფსიქოლოგიურიც, არსებობს ფსიქოლოგიურ გარდატეხა, არსებობს ძალადობრივიც, არსებობს გენეტიკური და არის გენეტიკური რაღაცეები.”
ლგბტქი იდეოლოგიის პროპაგანდა კანონით უნდა აიკრძალოს
ზურაბ მახარაძე, ალტ. ინფო/კონსერვატიული მოძრაობა: “ელგებეტე თემაზე, დავუშვათ პროპაგანდის აკრძალვა, ხელმოწერები შევაგროვეთ, შეტანილია კანონი უკვე, ერთხელ გადადეს განხილვა უკვე, კაი, დავუშვათ, არ უნდათ ჩვენი კანონი რო მიიღონ, საერთოდ ფეხზე გვკიდია. ახლა გაჟღერდა, რო ფრიდონ ინჯია აპირებს მსგავსი კანონის ინიცირებას, საერთოდ არ გვაინტერესებს მაგაზე ქულების დაწერა, ოღონდ მიღებული იქნას. შეგიძლია უმრავლესობა ხარ, მიიღე კანონი, ის ანტიდისკრიმინაციული კანონი მე ხო არ მიმიღია, თვითონ მიიღეს.”