დავით ზირაქიშვილი, კონსტიტუციის მე-5 მუხლის დაცვის ლიგა: ‘’ხდება უმსგავსოების ტირაჟირება … იგივე აგერ ეს წიგნი, რაც ბავშვებთან დაკავშირებით სულაკაურის წიგნი გამოიცა და ამაში ხელისუფლება ნეიტრალურია….’’
სახელისუფლებო სარედაქციო პოლიტიკის არხებზე ჰომოსექსუალობის პროპაგანდა მიუღებელია
დავით ზირაქიშვილი, კონსტიტუციის მეხუთე მუხლის დაცვის ლიგა: ‘’საზოგადოებრივი მაუწყებლობა გადაიქცა ლგბტ-ს ბორდელად და ხელისუფლებამ დროულად უნდა მიხედოს, აგიტაცია პროპაგანდა ქონდათ იმ შავბნელ კომუნისტებს, აგიტაცია პროპაგანდა მიდის ერის გახრწნისკენ და ამაში ხელისუფლება და უკვე თითქმის მთელი სახელისუფლებო ძალები ბოლომდე არიან ჩართულები და ჩაბმულები, კიდევ ერთხელ ვიმეორებ, ესენი არიან გენეტიკურად არაქართველები…ერი კვდება, სიკვდილიანობამ გადაასწრო შობადობას, ამიტომ ეს უნდა მიხედოს სახელმწიფომ, უნდა თუ არ უნდა…’’
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: „სახელმწიფო არხზე რომ ლესბოსელური არხებად იქცა ეს პირველი არხი და სხვა არხები, პორნოჰაბებად და, აი, ეს არის ყველაზე დასაგმობი.“
,,ბუდვაიზერი" ტრანსგენდერი ადამიანების პროპაგანდას ეწევა, რითაც მამაკაცებს შეურაცხყოფს
შოთა მარტინენკო, ალტ-ინფო/კონსერვატიული მოძრაობა: „მაგას [ლუდ ბუდვაიზერს] გაუკეთეს რეკლამა, ტრანსგენდერმა, გააკეთებინეს მაგ ფირმას რეკლამა და ფაქტიურად ისე გამოვიდა, რო სულში ჩააფურთხეს ლუდის მოყვარულ ამერიკელებს, გაგიჟდნენ ისინი… გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: „...ყველა ნორმალურ მამაკაცს...ბუდვაიზერის ფირმამ ყველა მამაკაცს სულში ჩააფურთხა, ჩემი აზრით აი ამ სარეკლამო რგოლით.“
ლგბტ აქტივისტები სამხედრო გადატრიალებებს გეგმავენ
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავლის ჟურნალისტი: “როგორც მთელი მსოფლიოს, ასევე, საქართველოს თავზე არის შავი ღრუბლები შემოჯვარული და ჩვენ ვდგავართ გეი ფაშისტური სამხედრო გადატრიალების საფრთხის წინაშე. გეი ფაშისტები, ლგბტ აქტივისტები, კონჩიტები, კრებსითი ლაზარე გრიგორიანები, არავითარი გრიგორიადისი ეს ბიჭი არ არის, თუ გოგო, გოგოა ეგა, თუ ქალაბიჭა, ეს გაურკვეველი სექსუალური ორიენტაციის წარმომადგენელი და გარკვეული პოლიტიკური ბანდის ქვასროლია შპიონი.”
ანტიდასავლური გზავნილები კვლავ ამკვიდრებდა აზრს, რომ დასავლეთი ჰომოსექსუალობას/გარყვნილებას გვახვევს თავს. ამავდროულად, საპირწონედ რუსეთის, ჩინეთისა და ყატარის წარმოჩენა ხდებოდა, რომლებიც ჰომოსექსუალობის რეგულირებას ახდენენ. გზავნილების ნაწილი ასევე შეეხებოდა ამერიკის პრეზიდენტის ტრანსგენდერი ადამიანების ხილვადობის დღის მხარდამჭერ განცხადებას და დემოგრაფიულ საფრთხეს, რომელსაც ჰომოსექსუალობა დასავლეთს უქმნის.
დასავლეთი თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას/გარყვნილების პროპაგანდას ეწევა
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “სხვა რამე დასავლური მაჩვენეთ ამ ქვეყანაში, გემუდარებით და გავჩუმდები. 30 წლის განმავლობაში გარყვნილობის, პიდარასტობის, მამაძაღლობის, ფემინიზმის, უბედურების გარდა, რამე მაჩვენეთ და გავჩუმდები, საერთოდ ამ ნოუთბუქს დავხურავ და აღარასოდეს აღარ გამოვჩნდები ეთერში.”
სპირიდონ ცქიფურიშვილი, დეკანოზი: ‘’როდესაც ჩვენ ვამბობთ, რომ ჩვენ თავს გვახვევენ ამ გარყვნილებას, უნდა ითქვას სათქმელი ბოლომდე… ვინ გვაძალებს ამას ჩვენ, რა თქმა უნდა, ამას გვაძალებს ლიბერალური დასავლეთი და ვისი ხელით გვაძალებს ამას ჩვენ, რა თქმა უნდა, ხელისუფლების ხელით… ერის გარყვნა, გათახსირების პროცესი მიმდინარეობს ეტაპობრივად … ეს გვემუქრება მეგობრებო, ქართველებო’’
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: ‘’ეხლა ბაიდენმა რომ გააკეთა განცხადება, ტრანსგენდერები ჩვენი ეროვნული იდენტობის გამომხატველი ნაწილი არისო, რა უნდა ელაპარაკო ეხლა, ხვალ და ზეგ ამერიკელები მოგვთხოვს, რომ პარლამენტში შეიყვანეთ ტრანსგენდერებიო, იმიტომ, რომ ჩვენთან ესე არისო და ამიტომ ეხლა ეს ევროპისკენ სწრაფვა ჩვენი არის დამღუპველი..’’
დასავლეთში ჰომოსექსუალიზმი წარმოადგენს დემოგრაფიულ საფრთხეს
გურამ ფალავანდიშვილი, ბავშვთა უფლებების დაცვის საზოგადოება: “ევროპაში და დასავლეთში მოსახლეობა აღარ მრავლდება… მომაკვდავი ერებია სულ ყველა. დასავლეთში უკვე ოჯახები აღარ იქმნება. ქალიშვილობა, ქალწულება საერთოდ არ არსებობს და ჰომოსექსუალიზმს მიაქვს ქვეყანა. ფაქტიურად, ან არიან ჰომოსექსუალები, ან მათი მიმღებლები.”
ირაკლი გოგავა, პოლიტოლოგი: „რელიგიის დონეზე არის აყვანილი შობადობის შემცირება მთელ მსოფლიოში, მათ შორის თავისთანაც იგივეს აკეთებენ.
ეს ლიბერალიზმი რასაც ქადაგებს.. ლგბტ თემი გამრავლდეს, ეს ხომ პირდაპირ არის შობადობის შესამცირებელი ღონისძიება… ამიტომ ლიბერალიზმის მხარდაჭერა, სადაც 3/4, თუ 2/3 მათი ღონისძიებების ემსახურება ერთ რამეს, რომ შემცირდეს შობადობა საქართველოში ჩვენთვის არის კატეგორიულად მიუღებელი.“
რუსეთში, ჩინეთში და ყატარში ჰომოსექსუალობა აკრძალულია
გურამ ფალავანდიშვილი, ბავშვთა უფლებების დაცვის საზოგადოება: “მთავარი, რაც გადის დღეს ბრძოლა, არის ლგბტ ხაზი. მაგალითად, თურქეთში ლგბტ აკრძალულია … ჩინეთში ლგბტ კანონმდებლობით მიუღებელია, რუსეთში ლგბტ აკრძალალულია, ყატარში აკრძალულია. რეალურად, ლგბტ არის დღეს მთავარი, ანუ სოდომია, რომელიც მოაქვს დასავლეთს, რათა ანტიქრისტეს ძალებს გაამარჯვებინოს.”
შოთა მარტინენკო, ალტ-ინფო / კონსერვატიული მოძრაობა: „დასავლეთში გინდა? გეი აქტივისტი ხარ. ჩვენ არ გვინდა. მაგიტომ არ გვინდა, რომ გეი აქტივისტობაა დასავლელობა. ამიტომ ჩვენ არა ვართ გეი აქტივისტი. თქვენ ხართ... „რუსეთშიც არის რაღაცეები“- ეგეთი ლაპარაკიც, ეხლა არაფერს არ შველის. რუსეთში ამ ხალხს დაიჭერენ.“
გურამ ფალავანდიშვილი, ბავშვთა უფლებების დაცვის საზოგადოება: “რუსეთი ყველას ჯობია ამათ იმითი, რომ თან არც ლგბტა და თან მართლმადიდებლები არიან. აქედან გამომდინარე, ჩვენთვის იდეალურია, მაგრამ თვითონ რუსეთი მარტო ხომ ვერ იქნება, რუსეთს ხომ უნდა ალიანსი. მოძებნა ვთქვათ ჩინეთი და შეიძლება თურქეთი მიიღოს რაღაც მომენტში. რუსეთიც ვერ აირჩევს მის გარშემო ლგბტ ქვეყანას მეგობრად, ამიტომ იდეოლოგიაა მთავარი.”
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: „კი, არის რუსეთში გარყვნილებაც არის და ბოდიში და პიდარასტობაც არის და ყველაფერი ჩათლახობა და ნაძირლობაც არის, მაგრამ პროპაგანდა არ არის ამის. დღეს თქვენ აი, ფილმებს ვერ ნახავთ, სადაც აი, მაგალითად ესეთი გარყვნილება [ია ფარულავას გადაცემა კონვერტი] იყოს. ცენტრალურ არხებზე ვლაპარაკობ.“
ამერიკა ტრანსგენდერი ადამიანების მხარდამჭერია
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავლის ჟურნალისტი: “კონჩიტების პრეზიდენტი ბაიდენი, რომელმაც გამოაცხადა, რომ ჰომოსექსუალების სული არის ამერიკელების სულიო და თურმე ამერიკის სული ყოფილა იმაში, რომ ვიღაცა ლატენტური თუ გაცხადებული გეების აყროლებული სული ყოფილა თურმე ამერიკის სული. ამას რომ პრეზიდენტი იტყვის, იქ ხომ დამთავრებულია ყველაფერი.”
შოთა მარტინენკო, წამყვანი: “]პედოფილი ადამიანები წარმოადგენენ ჩვენი ქვეყნის სულსო [ბაიდენმა]… ჩვენა გვაქ ახლა ასახსნელი ამ პიდარასტებისთვის? რა უნდა აგიხსნათ, ტრანსგენდერი ადამიანები არიან ჩვენი სულიო, რა აგიხსნათ, რო ხალხო ნუ გინდათ ტრანსგენდერი ადამიანები, რავი გინდოდეთ თუ გინდათ მარა, ტრანსგენდერები სადაც არიან, იქ თუ გინდათ ინტეგრაცია, ეგ მორალურად აისახება ჩვენზე.”
აპრილის თვეში გაჟღერებული სექსისტური გზავნილების ნაწილი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორის, თინათინ ქავთარაძის წინააღმდეგ იყო მიმართული და მის პირად ფეისბუქ გვერდზე გამოქვეყნებულ ფოტოებს უკავშრიდებოდა. გარდა მიზოგიურიური განცხადებებისა, აღნიშნული ლექტორის წინააღმდეგ სლაიშიმინგის შემთხვევებიც დაფიქსიქდა.
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალი, ჟურნალისტი: „...მე რაც ვნახე, ამ ქალბატონის [თინათინ ქავთარაძე] შესახებ, ეს ქალბატონი არის ბოზი… შოთა რუსთაველი ამბობს ფატმანზე, რო ბოზო, როსკიპო, დიაცოო და კაი მაშინ ვიტყვი, რაც ვნახე ამ ქალბატონის შესახებ ჩემი შეფასებით, ეს ქალბატონი არის როსკიპი, თინათინ ქავთარაძე… რა თავისუფალი გამოხატულება ბავშვებთან შედის ამ ფორმაში, ეგ როგორ არი ცოცხალი და...როგორ არ ამოატრიალეს ეგ ლექციაზე.....“
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ. წამყვანი: „ილიას უნივერსიტეტში, კი ვიცოდი მე რომ ეკლესიის მტრები, რომ იყვნენ, მაგრამ ეს უნივერსიტეტი, ცოტა სხვა მიმართულება მიიღო მე მგონი და ერთ-ერთი არის, ასეთი ქალბატონი ლექტორი, თინათინ ქავთარაძე... ესეთი ადამინები, თუ კითხულობდნენ ლექციებს, კიდევ კარგად ყოფილა ჩვენი განათლების საქმე... [თინათინ ქავთარაძის ფოტოსესია]...ილიას უნივერსიტეტში, თუ სილამაზით, პარამეტრებით არჩვენ მხოლოდ ლექტორებს, ეს ძალიან კარგი არჩევანი გაგიკეთებიათ იმიტომ, რომ მართლაც უმაღლესი დონის პედაგოგია ამ მიმართულებით, მე არ ვიცი სხვა მიმართულებით როგორ ასწავლის ეს ქალბატონი.“