View this email in your browser
ივლისის თვეში შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა:
• ივლისის თვეში ქსენოფობიური გზავნილების ნაწილი თურქეთს ისევ წარმოაჩენდა საქართველოს მტერ სახელმწიფოდ, რომელსაც ჩვენი ტერიტორიებს მითვისება სურს. აპელირება ხდებოდა თურქეთის პრეზიდენტის, ერდოღანის სიტყვებზე, რომელიც საქართველოს ტერიტორიების ნაწილს ისტორიულად თურქულ მიწებად წარმოაჩენდა. გზავნილების მეორე ნაწილი, აღნიშნული საფრთხის შემაკავებლად რუსეთს წარმოაჩენდა. ქსენოფობიური განცხადებები აქტიურად ვრცელდებოდა ზოგადად მიგრანტების წინააღმდეგ როგორც საქართვლოში, ასევე სხვადასხვა ევროპულ ქვეყანაში.
• 3-8 ივლისს ჩატარებული პრაიდის კვირეულის გარშემო ვრცედებოდა ჰომოფობიური განცხადებები. გზავნილები დაუკავშირდა ალტ ინფო -კონსერვატიული მოძრაობის მიერ, ძალადობრივი გზებით ჩაშლილ პრაიდის ღონისძიებებს. აღნიშული ქმედებების ერთ-ერთ მიზნად, საქართველოს ევროპული ინტეგრაციისათვის საფრთხის შექმნა სახელდებოდა. გზავნილების მეორე ნაწილი ავრცელებდა აზრს, რომ პრაიდის კვირეულის ორგანიზატორები ლგბტ იდეოლოგიის პროპაგანდას ეწეოდნენ ბავშვებში. ამ მიზეზების საფუძველზე, პრაიდის წინააღმდეგ გამართული აქციის მონაწილეები ავრცელებდნენ აზრს რომ კანონით უნდა აიკრძალოს საქართველოში პრაიდის ჩატარება მიზნის მისაღწევად ძალადობრივი ქმედებებიც კი დასაშვებია.
• ივლისის თვეში გავრცელებული ანტიდასავლური გზავნილებიც ასევე დაუკავშირდა 3-8 ივლისს გამართულ პრაიდის კვირეულს. ვრცელდებოდა აზრი, რომ პრაიდის მხარდაჭერით დასავლეთი ცოდვის პროპაგანდას ეწევა საქართველოში, მაშინ როდესაც რუსეთში ლგბტ პროპაგანდა კანონით იკრძალება.
• გზავნილების მეორე ნაწილი ავრცელებდა აზრს, რომ ევროკავშირი ლგბტ იდეოლოგიის პროპაგანდას გვახვევს თავს ევროკავშირში გაწევრიანების საპირწონედ და იგი პედოფილიის მხარდამჭერია.
• ასევე, განმეორდა წინა თვეებში გავრცელებული გზავნილები თითქოს დასავლეთი თავს გვახვევს ლგბტ იდეოლოგიას და იგი ეწინააღმდეგება ქართულ ტრადიციულ ღირებულებებს.
• სექსიტური სიძულვილის ენა ივლისის თვეში გამოყენებულ იქნა 3-8 ივლისს გამართული პრაიდის კვირეულის მხარდამჭერი ჟურნალისტებისა და სხვა მარდამჭერი ქალების წინააღმდეგ.
ივლისის თვეში ქსენოფობიური გზავნილები ძირითადად იმეორებდა წინა თვეებში გავრცელებულ ნარატივებს. თურქოფობიური გზავნილები თურქეთს ისევ ოკუპანტ სახელმწიფოდ წარმოაჩენდა და მისგან მომავალი საფრთხის შემაკავებელ ძალად რუსეთს ხატავდა. რუსული ოკუპაციის საპირწონედ, ხაზი გაესვა მეზობელი სახელმწიფოების ინეტრესებსაც, საქართველოსთან მიმართებით.
ქსენოფობიური გზავნილების მოერე ნაწილი მიგრანგტების წინააღმდეგ იყო მიმართული, სადაც მათი   საფრთხედ წარმოჩენა, როგორც საქართველოში, ასევე ევროკავშირის სხვადასხვა ქვეყნებში  ხდებოდა.
თურქეთი ოკუპანტი სახელმწიფოა და საქართველოს ტერიტორიების მითვისება სურს.
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: „ფეოდალური საქართველოს ტერიტორიის მესამედს წარმოადგენდა, შეადგენდა ისტორიული მესხეთი, რომელიც, დაახლოებით 35-34 ათასი კვადრატული კილომეტრია და ამ 34 ათასი კვადრატული კილომეტრიდან 25 აქვს მიტაცებული თურქეთს და 9 ათასი კვადრატული კილომეტრია მხოლოდ დღეს საქართველოს გამგებლობაში. ასე რომ, ოკუპანტები ჩვენ არ გვაკლია გარშემო.“
სტანისლავ კრაპივნიკი, ამერიკის არმიის ვეტერანი: „როგორც ერდოღანმა თქვა ბათუმზე, როცა იდგა და იყურებოდა, მე ვერანაირ განსხვავებას ვერ ვხედავ, ეს ყველაფერი თურქულია. არა სიტყვა სიტყვით, მაგრამ ასე, რომ თურქეთი ოსმალეთის იმპერიის თვალით უყურებს და თვლის რომ მთელი ეს ტერიტორიები ოდესღაც მათი იყო და რატომ არ უნდა დაიბურუნოს.“
დავით მეფარიშვილი, საზოგადოება: დღესაც, სხვათაშორის თურქეთის სკოლებში ასწავლიან - აჭარა ყოველთვის იყო თურქეთის ტერიტორია და დღესაც პრეტენზია აქვთ, დაფარული მაგრამ პრეტენზია აქვთ. აი გამორიცხული არ არის ზუსტად... ზოიძეები [ლევან ზოიძე -ქობულეთის მერი, რომელმაც პუშკინის ქუჩას სახელწოდება შეუცვალა] იყვნენ მათი ჩანერგილი აგენტები.“
თურქეთის საფრთხის შეკავება მხოლოდ რუსეთს შეუძლია.
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ.-ს წამყვანი: „ესე იგი ეს აჭარა, გურია და ჯავახეთი არის სწორედ რუსეთის დამსახურებით დაბრუნებული საქართველოში, რუსეთის დამსახურებით. ესე იგი ბოტანიკურ ბაღში რო ადიხარ, ოცდაათი ტრაფარეტია მადლობა თურქეთს ბოტანიკური ბაღის აღდგენაში. თუ ამას აკეთებ, ერთი ტრაფარეტი ჩამოკიდე, რო მადლობა რუსეთს აჭარის დაბრუნებაში, გურიის დაბრუნებაში… რუსეთმა რომ მწვანე შუქი აუნთოს, ხვალვე შეიჭრება ერდოღანი, რომელიც ოცნებობს, აბოდებს აჭარაზე, გურიაზე და ლექსებს იძახის ჯავა...“
ირაკლი მარტინენკო, ალტ. ინფო / კონსერვატიული მოძრაობა: „რუსეთი რომ დაიშალოს, თურქეთი დაგიპყრობს, არაფერი ტერიტორიებს არ დაიბრუნებ, კაცო, რუსეთი რომ დაიშალოს, საქართველოში არაფერი მშვიდობა არ დაისადგურებს და იქ ნიკოფსიიდან დარუბანდამდე არ იქნება.“
თუ რუსეთი ოკუპანტია, აზერბაიჯანი, სომხეთი და თურქეთიც ოკუპანტები არიან.
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ.-ს წამყვანი : ,,აი რუსეთი ოკუპანტია, ის არ აქვთ, განცდა, რო მაგალითად გარეჯი რო აზერბაიჯანმა წაიღო, ჰერეთი წაიღო, ლორე სომხეთმა წაიღო, რომ აგერ თურქეთმა მართლა უზარმაზარი… ეს არ აინტერესებთ ამათ და ამაზე თუ ვილაპარაკებთ ეხა, ეს არი რუსული ნარატივი და არა ყურადღების გადატანა, ეხა თქვენ რასაც ლაპარაკობთ, ეგ რუსული ნარატივია, იმიტო რო ჩვენ რო გარეჯზე ვლაპარაკობდით, ეგო შემოგდებული ვარიანტი არიო რო გადაიტანოთო ყურადღება სხვა თემაზეო.”
მიგრანტების წინააღმდეგ
ილია ჩაჩიბაია, ობიექტივის წამყვანი: „ამდენი უცხოელი ჩამოდის, საზღვრები ყველასთვის გახსნილია, ირანელები, არაბები, თურქები, რუსი, ბელორუსი, უკრაინელი, ყველა ამ ქვეყანაშია ქართველის გარდა. ქუჩაში რომ გადიხარ ქართველს ვერ ხედავ ზოგიერთ შემთხვევაში.”
მამუკა კარტოზია, “პატრიოტთა ალიანსი”: „საფრანგეთი აიღე რა ხდება, ხო ეხლა დაინგრა საფრანგეთი უკვე მერამდენედ, მერამდენედ და ვინ აკეთებს, აკეთებენ ეს მიგრანტები, ვინც ჩამოსულები არიან.”
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: „რუსთაველის პროსპექტზე დადექით, ცოტახანი დააკვირდით და როგორც გალაკტიონი ამბობს თავის ერთ-ერთ ბრწყინვალე შედევრში, სხვა ხალხის ისმის აქ ჟრიამული, თქვენ დაინახავთ არა ქართველებს, მე არა ვარ არავის წინააღმდეგი, მაგრამ ყველას გაუმარჯოს ღმერთმა თავის სამშობლოში, თურქს - თურქეთში, აზერბაიჯანელს - აზერბაიჯანში, სომხეთს - სომხეთში, ფრანგს - საფრანგეთში.“
ქართველი ქალის უცხოელზე შერეული ქორწინება და სხვა ერის გამრავლება დაუშვებელია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ.-ს წამყვანი: ,,მე არ მჯერა, რო ის მაგალითად მშობელი დედა და მამა გახარებული იქნება თავისი შვილი მარტო თურქს კი არა იტალიელსაც თუ გაყვება და ამერიკელს, პირველი არი ქართველი, მე მაგალითად ესე მიმაჩნია, რო ოჯახი, რომელიც ზრდის ქართველ ბავშვს, გოგოს პირველი ამოცანა არის ქართველების გამრავლება ხო. ჩვენ ვართ მცირერიცხოვანი ერი.”
ჰომოფობიური გზავნილები ივლისის თვეში აქტიურად დაუკავშირდა 3-8 ივლისს მიმდინარე პრაიდის კვირეულს. გზავნილების ნაწილი მიუთითებდა პრაიდის პროპაგანდისტულ ხასიათზე, მათ შორის, ბავშვებში. ალტ- ინფო / კონსერვატიული მოძრაობის მხრიდან ვრცელდებოდა მოწოდებები ღონისძიებების ხელოვნურად ჩაშლის შესახებ. ასევე, გზავნილების ნაწილი ავრცელებდა აზრს, რომ საქართველოში კანონით უნდა აიკრძალოს ლგბტქი თემის პროპაგანდა, მისგან მომავალი დემოგრაფიული თუ სხვა ტიპის საფრთხეების გამო.
საქართველოში პრაიდის კვირეული არ უნდა ჩატარდეს
საქართველო უპირველეს ყოვლისა, განცხადება: საზოგადოების რეაქცია არ იყო რთულად პროგნოზირებადი, სამწუხაროა რომ ამ დრომდე დასაშვებად მიაჩნდა ვინმეს მსგავსი მასშტაბის LGBT ფესტივალის ჩატარება, საზოგადოებრივი მღელვარების გარეშე. ვაცნობიერებთ, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილების გამო ნაც-ლიბერალებისგან მოსალოდნელია ბულინგი და წნეხი იმ მესაკუთრეების მიმართ, ვინც მხარი დაუჭირა ერთადერთ კეთილგონივრულ გამოსავალს. საზოგადოებრივი მოძრაობა – “საქართველო უპირველეს ყოვლისა” მხარდამჭერებთან ერთად შეიკრიბება „ლისი ვანდერლენდის” მიმდებარედ 13:00 საათზე! ეს არის გამარჯვება, რომელიც საბოლოოდ უნდა გაფორმდეს!
საქართველოში LGBT პრაიდ-ფესტივალი არ ჩატარდება!!!“
გიორგი რაზმაძე, სასულიერო პირი: “სადამდე მივიდა ეს ქვეყანა, სადამდე დაეცა, სადამდე გათახსირდა. ვინ შევარდნია, ვის აინტერესებს ამათი გახრწნილი და დამპალი ცხოვრება? ვის რაში აინტერესებს, მაგრამ ამის პროპაგანდის და ამის ასეთი დამოკიდებულების საშუალებას ჩვენ არ მივცემთ ნამდვილად ამ გარყვნილ ადამიანებს. … ამას(პრაიდის კვირეულს) ნამდვილად არ ჩავატარებინებთ.”
ვასილ გოგალაძე, კონსერვატიული მოძრაობის აქტივისტი: ,,საქართველოში ვერასდროს გეი-აღლუმები და პარადები ვერ ჩატარდება. ეს არის გამორიცხული. თუ ამას კიდე გაბედავთ, აუცილებლად მოხდება ის, რაც უნდა მოხდეს ერთხელ და სამუდამო ამ ქვეყანაში…
ნურავის ნუ ეგონება, რომ ამათ ვინმე დაიცავს. გადაუვლის ქართველი ხალხი ზემოდან.“
პრაიდის კვირეულის ორგანიზატორები ბავშვებში ლგბტ პროპაგანდას ეწევიან
ჯაბა ჟვანია, “ალტ-ინფოს” ჟურნალისტი: “მინდა დავუბრუნდე აი ამ პედოფილების მიერ დაანონსებულ, ხვალ, პედოფილურ ფესტივალს, სადაც ბავშვების მოყვანა, ასე ვთქვათ, დაწერეს წელს პირველად, რო ბავშვებიც მოიყვანეთო და, რა თქმა უნდა, მათი მთავარი სამიზნე აგერ, ანდრია ჯაღმაიძის განცხადებაც იყო დღეს, რო, რა თქმა უნდა, მათი სამიზნე არ ხართ არც თქვენ, არც მე, ჩვენი თაობა, ზრდასრული ადამიანი. მათი სამიზნე არის პატარა ბავშვები, თქვენი შვილები, ჩვენი, ყველა თითოეული ჩვენგანის შვილები, იმიტო რო შვილები მათ არასდროს არ ეყოლებათ. ეგეთი გაუკუღმართებული ავადყოფები შთამომავლობას არ იძლევა, თქვენ მოგეხსენებათ, ამიტომ მათი მთავარი სამიზნე არის სწორედ სხვისი შვილები.”
სოსო მანჯავიძე, “გონიერი”-ს წამყვანი: ,,ამოიყვანეთ ბავშვები [პრაიდზე], ჩვენ იქ ფრანებს გავაკეთებინებთ. გვახსოვს ეს ყველაფერი. ანუ რო ავიღოთ ეს თვითონ რელიგიური, სისხლიანი პრაქტიკა ბავშვების მსხვერლშეწირვის პრაქტიკა ხო, და რო ავიღოთ ბავშვების ფსიქოლოგია, ფსიქოლოგიის დაზიანების პრაქტიკა, რაც პრინციპში ერთი და იგივეა ხომ. ეს კონცეპტუალურად ეს ერთი და იგივე მოვლენებია. ანუ რას აკეთებდნენ ესენი, რომ ბავშვებს იტყუებდნენ იქ, ფრანების გაფრენის რაღაც იმითი, რა ქვია მოტივით და სინამდვილეში უნდა ეჩვენებინათ, დაეზიანებინათ ბავშვების ფსიქიკა თავიანთი ქცევით და როგორც იქცეოდნენ კი ვნახეთ.”
საქართველოში ლგბტ პროპაგანდა უნდა აიკრძალოს
საქართველოს საპატრიარქო: „[3-8 ივლისს დაგეგმილი პრაიდის კვირეულის შესახებ] ჩვენს ქვეყანაში გაუკუღმართებული ცხოვრების წესის დანერგვის მცდელობა, სამწუხაროდ, არ წყდება. ამაზე მოწმობს მიმდინარე წლის ივლისში დაანონსებული “ლგბტ კვირეული"", რომელსაც, მისი მიზნებიდან გამომდინარე, არ შეიძლება თავისი უარყოფითი გავლენა არ ჰქონდეს თუნდაც დახურულ სივრცეში გამართვის დროს. მიგვაჩნია, რომ ლგბტ პროპაგანდა დაუშვებელი და მიუღებელია, მით უფრო, ქვეყანაში, რომელსაც მრავალსაუკუნოვანი კულტურა და ქრისტიანული ფესვები აქვს. … საქართველოს მოსახლეობის უდიდესი ნაწილის არაერთგზის გამოთქმული პროტესტის უგულებელყოფა არის მისი უმთავრესი ფასეულობების უპატივცემულობა და მკაფიო გამოხატულება მორალური ზიანის მიყენების მცდელობისა. …ეკლესია არასდროს მოუწოდებს ძალადობისკენ, პირიქით, მოსახლეობაში სიმშვიდის შენარჩუნებისთვის ზრუნავს. ამიტომ დღეს შეიძლება განსაკუთრებულად დროული იყოს მოწოდება საზოგადოებისადმი, გვემსჯელა საკანონმდებლო გზით ზემოაღნიშნული პრობლემის დარეგულირების შესახებ”.
ალექსანდრე ფალავანდიშვილი, ალტ-ინფოს წამყვანი: “ჩვენ გვაქვს იმის უფლებაც და ვალდებულებაც, ჯერ ვითხოვთ რო კანონს, აიკრძალოს ელგებეტე პროპაგანდა. თუ სახელმწიფო ჩემ შვილებს, ჩემ ქალაქს, ჩემ ქვეყანას არ იცავს ელგებეტე პროპაგანდისგან, მე როგორც მამას, როგორც მოქალაქეს, მაქ არა თუ უფლება, არამედ ვალდებულება, მაშ შორის, ძალით დავიცვა ჩემი შვილები, ჩემი ქვეყანა, აი, ამ ელგებეტე დღის წესრიგის დამკვიდრებისგან. ამაშია საქმე და არა იმაში, რო ვიღაცა ცოდოა, რომელიც ცოდვაში ვიპოვეთ და მივიდეთ და ჩავქოლოთ, ამას არავინ არ ამბობს და ამის დაბრალება ჩვენზე არის დიდი უნამუსობა.”
დიტო ჩუბინიძე, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: „წინა გადაცემაში ძალიან ბევრი ვისაუბრეთ, აი, ამ საკანონმდებლო, რომ იტყვიან, აკრძალვების შესახებ, რომ, აი, ეს გარყვნილთა და სოდომისტთა, მოკლედ, ეს შტურმი რამ უნდა აკრძალოს, რამ უნდა შეაჩეროს, რამ უნდა დაარეგულიროს და მე მოგახსენეთ, ძვირფასო ტელემაყურებლებო, იმის შესახებ, რომ ეს ხელისუფლებამ უნდა მიიღოს ძალიან მკაცრი გადაწყვეტილება, რომ ეს ელგებეტე, ესე იგი, პროპაგანდა სასწრაფოდ იქნას აკრძალული კანონის ძალით.“