გოჩა თევდორაძე, პატრიოტთა ალიანსი: “არის რაღაც თემები ისეთი, თუნდაც ლგბტ პროპაგანდასთან დაკავშირებით, ეხლა კანონპროექტს, რომ იხილავს ქართული ოცნება, აუცილებლად საჭიროა, რომ ეს პროპაგანდა ამ ქვეყანაში არ არსებობდეს, არავინ ფიქრობდეს ერთსქესიანთა ქორწინებაზე…”
საკონსტიტუციო უმრავლესობა ოცნებას ლგბტ პროპაგანდის ასაკრძალად სჭირდება
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: “ეს ლეგიტიმაცია გვინდა საზოგადოებისგან. ეს არჩევნებთან არის დაკავშირებული – ისე ამბობენ [ოპონენტები], თითქოს, ჩვენ ვმალავდეთ. დიახ, არჩევნებთან არის დაკავშირებული, იმიტომ, რომ ხალხს ვეუბნებით: მოგვეცით ლეგიტიმაცია მაღალი, რომ ეს გავაკეთოთ. რომ ლგბტ პროპაგანდის წინააღმდეგ მხოლოდ კანონი კი არ მივიღოთ, რის განხილვაში შემოსვლას ვერ ბედავენ, არამედ, კონსტიტუციაში ჩავწეროთ…”
დავით ზარდიაშვილი, საქართველო უპირველეს ყოვლისა: “თეორიულად, ეს [ლგბტქ+პროპაგანდის ამკრძალავი კონსტიტუციური კანონის მიღება] თითქოს არ ნიშნავს მაინცადამაინც „ქართული ოცნების“ საკონსტიტუციო უმრავლესობას, ვინაიდან ამ საკითხში ნაცების და მათი გამონაყოფი ანტიკონსტიტუციური პარტიების გარდა, პრაქტიკულად, ყველა პოლიტიკური ძალა ერთიანია, მაგრამ ეს მხოლოდ თეორიულად… ამიტომ კეთილი ნების კონსოლიდაცია უმჯობესია „ქართული ოცნების“ პლატფორმით და მის გარშემო მოხდეს ამ საკითხშიც. ხოლო სხვაგვარი მოსაზრებები, რაც ხმების დაფანტვას თუ გამოიწვევს, „ლიბერასტთა“, ე.ი. ლგბტქ+-ის ბანაკის, წისქვილზე დაასხამს წყალს”.
ოპოზიცია ლგბტ პროპაგანდისტია/არჩევნებში გამარჯვების შემთხვევაში ლგბტ გარყვნილებას დააკანონებს
დავით ქართველიშვილი, ხალხის ძალა: “ჩვენ მაინც ,,დავააფდეიტოთ" პერიოდულად ნაცსექტის საარჩევნო პროგრამა… სექტის [ნაციონალური მოძრაობის] ხელისუფლებაში მოსვლისთანავე: ...კონსტიტუციაში შევა ჩანაწერი, LGBTQ+ თემის განსაკუთრებული როლის თაობაზე ქვეყნის ცხოვრებაში… დაკანონებული იქნება არასრულწლოვანთა მიერ სქესის შეცვლის უფლება, ერთნაირსქესიანთა ქორწინება და მათ მიერ ბავშვთა აყვანის შესაძლებლობა".
ელიზბარ ჯაველიძე, სახალხო კრება: „უნაკლო ეს ხელისუფლება არ არის, მაგრამ შევხედოთ, ვინ დგას მეორე მხარეს და ვინ იბრძვის ხელისუფლების ხელში ჩასაგდებად. ესენი არამარტო უსამშობლო ხალხი, არამედ უდედო და უმამო ტრანსგენდერები არიან!“
ამომრჩეველმა არჩევანი ლგბტ პროპაგანდასა და ტრადიციულ ფასეულობებს შორის უნდა გააკეთოს
ირაკლი კობახიძე, ქართული ოცნება: “...ეს არჩევნები არის რეფერენდუმი და ეს არის რეფერენდუმი, მათ შორის, იმასთან დაკავშირებით, თუ რას აირჩევს ქართული საზოგადოება, აირჩევს ამ ფსევდოლიბერალურ პროპაგანდას, ლგბტ პროპაგანდას, თუ აირჩევს ტრადიციულ ფასეულობებს. რადიკალური ოპოზიციის მხარეს არის ფსევდოლიბერალური პროპაგანდა და ჩვენ, „ქართული ოცნება“ და ჩვენი მხარდამჭერები ვირჩევთ ტრადიციულ ფასეულობებს.’’
არჩილ გორდულაძე, ქართული ოცნება: “ეს არჩევნები იქნება ომსა და მშვიდობას შორის არჩევანი, არჩევანი ოჯახურ ღირებულებებს, არასრულწლოვნების დაცვას, ჩვენს ეკლესიას და მეორე მხრივ, პირდაპირი მნიშვნელობით იმ ამორალურ ლგბტ პროპაგანდას თუ უღირსობას შორის, რომელზეც ვხედავთ, რომ ჩვენს ქვეყანაშიც არის”.
ლგბტქია+ ადამიანები უნდა დაიხოცონ/მათ გამო გლოვა მიუღებელია
გრიშა ონიანი, საზოგადოება სტალინი: „რაც მალე ამოწყდებით [საუბარია ლგბტქია+ ადამიანებზე], რაც უფრო მალე გასუფთავდება რესპუბლიკა ამ უბედურებისაგან, ხომ, უფრო მეტად დაისვენებს ქვეყანა და ამოისუნთქებს, კაცო“.
გრიშა ონიანი, საზოგადოება სტალინი: „მე ამაზე [კესარია აბრამიძეზე] კარგს ვერასოდეს ვერ ვიტყვი. აი, ეს შეიძლება იგლოვოს ვაშაძემ, შეიძლება იგლოვოს ესა, რომელიც ძმას მაყარში გაყვა, რო გათხოვდა, აი, იმან, იმან შეილება იგლოვოს. მე არ შემიძლია, ჩემი ტრადიციებიდან გამომდინარე, ჩემი სარწმუნოებიდან გამომდინარე, რომ მე ვიგლოვო კესარია. ეს არის ჩემი შეურაცხყოფა, ჩემი ოჯახის შეურაცხყოფა, ჩემი ქვეყნის შეურაცხყოფა.“
ტრანსგენდერი ქალი საკუთარი თემის წევრმა მოკლა/ჰომოფობია არაფერ შუაშია
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: „სირცხვილი ის არი, რომ ვიღაცა ტრანსგენდერები მოძრაობენ, პრობლემას ვერ ხედავენ და რას დაემსგავსა ეს ქვეყანა?... უკვე ვეღარ წყნარდებიან, ერთმანეთს დაერივნენ… ერთი კაცის საყვარელი იყო მეორე კაცი, პიდარასტი იყო ის მკვლელი ისევ და რა შუაშია, აი, ეროვნული ნაწილი რა შუაშია? თქვენნაირი ვიღაცა იყო, თქვენი წიაღიდან  და ყველანაირად პერვერტები ხართ და სამარცხვინო ნაწილი ხართ საზოგადოების.“
ნიკოლოზ მჟავანაძე, წამყვანი: „შეიძლება ისე ლაფში ამოსვარო ყველაფერი, მთელი ქვეყანა, ესე იგი თითეული ტრანსგენდერის სიკვდილის გამო? გამოვიდა ეს, ბოდიში და, სექსუალურად დაუკმაყოფილებელი ჟურნალისტები, რომლებიც დღე და ღამე ჩხავიან და ყავიან და ესე იგი ლაპარაკობენ იმის შესახებ რო აი, ჩვენ მოვკალით ეს ქალბატონი. მე რატომ მოვკალი, ვერ გავიგე, მე რა შუაში ვარ, ან ჩემი სტუმრები რა შუაშია, ან სხვები რა შუაში არიან ამ მკვლელობასთან, მე, მე შევუვარდი იმ ადამიანს, მე დავასახიჩრე, მე მოვუწოდე, ან ვინმემ მოუწოდა ტელევიზიით?! სამწუხაროდ ესეა საზოგადოება შექმნილი, რო ვერ, ვერ გაცდება ეს ყველაფერი იმ ბუნებრივ კანონზომიერებას, აბელმა მოკლა კაენი…”
ზურა მახარაძე, კონსერვატიული მოძრაობა: „[კესარია] გეი-ტრანსი მოკლა მეორე გეიმ და ესენი დარბიან და ჰომოფობიის ბრალიაო... ჰომოფობიის ბრალი კი არა, ჰომოფილიის ბრალია. ანუ ის, რომ ეხლა მენტალურად არ იყო ჯანმრთელი ის ადამიანი და ეს მეორეც, ეხლა მაგასთან რომ იყო, ეგეც არ იყო მენტალურად ჯანმრთელი, ორი მენტალურად არაჯანმრთელი ადამიანის ერთად ყოფნამ გამოიწვია, ბოლოს ერთმა მეორე მოკლა.“
ანტიდასავლურ გზავნილებს, მათ შორის, მმართველი პარტია ავრცელებდა. მასთან აფილირებული პრორუსული და კონსერვატიული ძალების მსგავსად, ქართული ოცნება დასავლეთს ეროვნულ იდენტობასა და ტრადიციულ ღირებულებებთან მებრძოლად წარმოაჩენდა, რომელიც საქართველოს ჰომოსექსუალობასა და მიუღებელ ღირებულებებს ახვევს თავს, ამის თავიდან ასაცილებლად კი “ოცნებას” საკონსტიტუციო უმრავლესობა სჭირდება. ევროკავშირის უმაღლესი წარმომადგენლის პრესსპიკერის, პიტერ სტანოს მიერ ანტილბგტ კანონის კრიტიკას მოჰყვა გზავნილები, თითქოს ევროკავშირი, ინტეგრაციის სანაცვლოდ, ჰომოსექსუალობის დაკანონებას ულტიმატუმად გვიყენებს, საქართველო კი ასოცირებული ტრიოს ქვეყნებს შორის სწორედ ამ საკითხზე  უარის თქმის გამო იჩაგრება.
საკონსტიტუციო უმრავლესობა ოცნებას უცხო ქვეყნებისგან ტრადიციული იდენტობის დასაცავად სჭირდება
ბიძინა ივანიშვილი, ქართული ოცნება: „გპირდებით, რომ არჩევნებზე დამაჯერებელი გამარჯვების პირობებში, საქართველოში სამუდამოდ დასრულდება უცხო ქვეყნებიდან ჩვენი ხალხისთვის ფსევდო-ლიბერალური ღირებულებების თავს მოხვევის ძალადობრივი მცდელობები, არავის მივცემთ უფლებას შეურაცხყოს ჩვენი რწმენა, კულტურა, ისტორია და ღირებულებები, რაზეც ვიზრდებოდით ჩვენ, იზრდებიან და მომავალშიც გაიზრდებიან ჩვენი შვილები”.
დასავლეთი თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას/პედოფილიას
ირაკლი ქადაგიშვილი, ქართული ოცნება: “ამ ლგბტ თემასთან დაკავშირებით, რაც შეიძლება რომ ითქვას, არსებობს ადამიანის ფუნდამენტალური უფლებები. ამ ადამიანის ფუნდამენტალურ უფლებებში არსად არ წერია, რომ ლგბტ იდეოლოგია არის კაცობრიობის ფუნდამენტალური უფლება. ეს არის რაღაც ახალი რელიგიასავით, რომლის შემოტანა და დამკვიდრება უნდათ კაცობრიობაში. ნუ, ყოველ შემთხვევაში ევროპის და ამერიკის შეერთებული შტატების ნაწილში ეს იდეოლოგია სამართლებრივად იქნა გაფორმებული”.
ევროკავშირი თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას/პედოფილიას/ევროინტეგრაციის სანაცვლოდ, ლგბტ პროპაგანდის ხელშეწყობას გვთხოვს
ირაკლი კობახიძე, ქართული ოცნება: “როდესაც ევროკავშირის ერთ-ერთი ჩინოსანი გამოდის და აკრიტიკებს კანონს, რომლის ერთადერთი მიზანი არის ლგბტ პროპაგანდის შეზღუდვა, არავითარი ადამიანის უფლებების შეზღუდვა, ამ კანონპროექტში საუბარია მხოლოდ და მხოლოდ ლგბტ პროპაგანდის, ფსევდოლიბერალური პროპაგანდის შეზღუდვაზე… ეს არის ჩვენთვის უკიდურესად შემაშფოთებელი. ჩვენთვის ევროპა ნიშნავს სწორედ რომ ტრადიციულ ფასეულობებს, ქრისტიანულ ფასეულობებს და თუ ვინმეს სხვანაირად უნდა წარმოაჩინოს ევროპა, ეს არის ჩვენთვის კატეგორიულად მიუღებელი.’’
ვატო შაქარიშვილი, ერთიანი ნეიტრალური საქართველო: “...ეს ქვეყანა [უკრაინა] მიუხედავად იმისა, რომ არის ტრაგიკულ უმძიმეს ომში, იცლის იმისათვის, რომ დაბომბილ ქალაქებში ჩაატაროს ლგბტ პრაიდები და სწორედ ამიტომ ხდება უკრაინის შეფასება პოზიტიურად და საქართველოს შეფასება ნეგატიურად, როდესაც ყველა ობიექტური კრიტერიუმით ვართ გაცილებით უფრო წინ, ვიდრე უკრაინა და მოლდოვა, ეს არის სწორედ ის არაფორმალური პრინციპები, არაფორმალური კრიტერიუმები, რომელსაც დღევანდელი ევროკავშირის ბიუროკრატია იყენებს ჩვენს და ზოგადად კანდიდატი ქვეყნების შესაფასებლად…”
სოსო მანჯავიძე, ერთობა, რაობა, იმედი: „ღიად გვეუბნებიან, აუცილებლად ლგბტ ფასეულობები უნდა დანერგოთ და პროპაგანდის საწინააღმდეგო კანონი არ მიიღოთო, თანაც თავიანთ აღიარებულ გეებს [მიხაილ როთს] გვიგზავნიან. დიახ, ავანსად გვეუბნებიან - გაპიდარასტით და მერე ან მიგიღებთ ევროკავშირში, ან არა, მაგრამ ეგ ბედნიერება ხომ შეგრჩებათო.“
დასავლეთი ებრძვის ტრადიციულ იდენტობას/ოჯახს
დავით მათიკაშვილი, ქართული ოცნება: “...ეს საკითხი იმდენად აქტუალური ხდება, რომ ვენეციის კომისიიდან როდესაც მოვიდა ამ საკანონმდებლო ცვლილებებზე პასუხი, იქ პატივცემულებმა ჩაწერეს, რომ იცით, რა, არათუ მარტო ეს კანონი, კონსტიტუციაში რომ გიწერიათ, რომ ქალის და მამაკაცის კავშირია ოჯახიო, ისიც გააუქმეთო და ეს სივრცე ღიად დატოვეთო. არა, ამას არავინ არ გააუქმებს. ქვეყანა იქნება ყოველთვის მოწადინებული, მოწოდებული და დარაზმული იქითკენ, რომ ჩვენი ოჯახური ღირებულებები და ჩვენი არასრულწოვანთა უფლებები იქნეს მაქსიმალურად დაცული პროპაგანდისგან”.
ევროპა თავს გვახვევს მიუღებელ ღირებულებებს
შოთა აფხაიძე, ისლამის კვლევის კავკასიური ინსტიტუტი: "ევროპის პოლიტიკის გარდა, სხვა არავინ არ ახვევს თავს, აი, ამ სისულელეებს და გარყვნილებას ადამიანებს, ამ ამორალურ და უზნეო რაღაცეებს, ნორმებს არ თესავს სხვა არავინ."
რუსეთი დასავლეთის საპირწონედ
ზურა მახარაძე, კონსერვატიული მოძრაობა: „მე მაგალითად ნამყოფი ვარ დუბლინში, ნამყოფი ვარ ბარსელონაში, რომში ვარ ნამყოფი და... მე არ მინახია რუსეთში, არასდროს იმდენი მთვრალი, ცხოველად გადაქცეული, აი, ხლამში მთვრალი  მაგდენი  ხალხი, როგორიც იყო დუბლინში… ამათ ხომ წარმოუდგენიათ, რომ იქ რაღაცა მთვრალი, ვიღაცა რუსები ყრიან და ბალალაიკაზე დათვი უკრავს, აი რამდენი მთვრალი მე დუბლინში ვნახე, პარასკევს საღამოს დუბლინში, რომ დადიხარ, მე ეგეთი ჯოჯოხეთი არ მინახია არასდროს. რუსეთში ადგილი არ არის, სადაც ეგეთი ხდება.  ქუჩაში ვიღაცა, აი კოლიზეუმი ხომ არის, ორი ქუჩით გვერდზე ვიღაცა ქუჩაში, რომ ბოდიში მომითხოვია და შარდავს, რომში მინახია. აი ქალაქის ცენტრში, წითელ მოედანთან, რუსეთში, ეგ არ ხდება.“