ნიკოლოზ მჟავანაძე, წამყვანი: “...ვითომ ის აჭარა-გურია ესეც ჩვენით დაგვებრუნებიოს, რომ არა რუსი ჯარისკაცები… დღეს აჭარაში და გურიაში უნდა იყოს დიდი მონუმენტები, იმ რუსი სამხედროებისა, იმ რუსი მეომრებისა, რომელიც ბრძოლებდნენ ოსმალეთთან ომში. მაგრამ ეს ყველაფერი სად? პირიქით გამქრალია. აჭარის ცენტრალურ მუზეუმში... დამალული აქვთ ესა და განადგურებული აქვთ. გესმით, ისტორიას აყალბებენ... “
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: „აი, ბორჯომთან რომ მთავრდებოდა რეალურად საქარველო, ბორჯომის იქით უკვე თურქეთი იყო, ახალციხის ფაშილაყს ეძახდნენ. იქიდან ნუ, გაასახლეს თურქი მესხები… და მანდ დაიწყეს ქართველების ჩასახლება[რუსეთმა]... მეტსაც გეტყვი აფხაზები რომ გაასახლეს 1860-იან წლებში, რელიგიური ნიშნით, დასავლეთ აფხაზეთის ტერიტორიაზე, მანდ ნელ-ნელა ქართული დასახლებები ჩნდებოდა...“
არმენოფობიურ ნარატივს, რომ სომხები სხვადასხვა ქვეყნის კულტურას ითვისებენ, პატრიოტთა ალიანსი ავრცელებდა. გასული თვეების მსგავსად, სომხური იდენტობა კვლავ ნეგატიურად იყო წარმოჩენილი. გარდა ამისა, გვხვდებოდა გზავნილი, რომ სომხებს აფხაზეთში არჩევნებში მონაწილეობის მორალური და იურიდიული უფლება არ აქვთ.
სომხები სხვადასხვა ქვეყნის კულტურას ითვისებენ/განდიდების მანია აქვთ
დავით თარხან-მოურავი, პატრიოტთა ალიანსი: ,,სომხებს აქვთ ეს თვისება, რომ განიდიდონ თავი. ამიტომ გვიყვებიან სინამდვილეში ტყუილებს, რომ პირველი ქრისტიანული ქვეყანა არიან. არ არიან. ის კიარა, სხვადასხვა ფრინველი ან მწერი ან ცხოველი, რომელიც კავკასიურია, სომხურ წყაროებში როგორც სომხური, ისეა მოხსენიებული. შეიძლება იყოს, დავუშვათ, კავკასიური ვეფხვი, იყო, აღარ არის კავკასიური ვეფხვი, ამოწყდა და არც ისე დიდი ხნის წინ, მაგრამ სომხურ წყაროებში სომხურ ვეფხვადაა მოხსენიებული. აქვთ ეს თვისებები. ნუ, როგორ უნდა მივუდგეთ ამას? მშვიდად, ზოგჯერ იუმორით, ზოგჯერ გაგებით. კარგია, რომ თავის თავს ასე აქებენ და განადიდებენ. ეგება, ჩვენც ვისწავლოთ. ამ თვითგანდიდებაში იქამდე მივიდნენ, რომ პირდაპირ ცენტრალური მოედანი სომხეთის, იქ მუზეუმია, რომ ჩახვიდე მუზეუმში გაიგებ, რო თურმე ბრიტანული ერი სომხების შთამომავალია”.
სომხური იდენტობის ნეგატიურად წარმოჩენა
ჯაბა ხუბუა, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: „მოკლედ, ილიამ, როგორც გენიალურმა პუბლიცისტმა და უძლიერესმა პოლემისტმა, თავისი „ქვათა ღაღადით“ ქვა ქვაზე არ დატოვა სომეხ მეცნიერთა ერთი გუნდისაგან, რომლებიც ქართველების მიწასთან გასწორებით იყო დაკავებული, ხოლო ჩვენი „ქაქთა ღაღადი“ კიდევ ერთხელ ამხელს სომეხ ლომჯარიათა ერთ გუნდს, რომლის მთავარი ხელობაც ქართული სახელმწიფოსათვის ფეკალიების სროლა და ქვეყნის ინტერესების დაზიანებაა.“
სომხებს აფხაზეთში არჩევნებში მონაწილეობის მორალური და იურიდიული უფლება არ აქვთ
ჯანსუღ ადლეიბა, აფხაზი აქტივისტი: “სომხეთი მხარს უჭერს დასავლეთის პოლიტიკას, რომელიც საფრთხეს უქმნის აფხაზეთის ეროვნულ უსაფრთხოებას, რადგან აფხაზეთში დიდი სომხური დიასპორა ცხოვრობს, რომელიც კრიმინალური ავტორიტეტის, რუბენ ტატულიანის გავლენაშია. ტატულიანი პრეზიდენტის ასლან ბჟანიას თანაშემწეა, მას აქვს დიპლომატიური პასპორტი და არის აფხაზეთის რესპუბლიკის მოქალაქე. წელს სომხეთის წარმომადგენლებმა ლტოლვილების შესახებ გაეროს რეზოლუციას მხარი დაუჭირეს. ამასთან, სომხეთი მრავალი წელია არ აღიარებს აფხაზეთის დამოუკიდებლობას, ამ დროს კი აფხაზეთში სომეხი საზოგადოების გავლენა იზრდება, რაც აფხაზებისთვის უკიდურესად მიუღებელია! სომეხი ეროვნების ხალხს არ აქვს მორალური და იურიდიული უფლება კენჭისყრაში მიიღოს მონაწილეობა და დაიკავოს მაღალი თანამდებობები ხელისუფლებაში! ყველაფერი ორმხრივი უნდა იყოს, სხვა გზა არ გვაქვს".
ისლამოფობიური გზავნილები ისლამურ რელიგიას ქართული იდენტობისთვის საფრთხედ განიხილავდა. კონსერვატიული მოძრაობის მტკიცებით, ქართველებს ისლამის მიღებამ თავიანთ თანამემამულეებთან კავშირი დააკარგვინა, მაშინ როცა რუსეთის იმპერიამ რელიგიური იდენტობა შეგვინარჩუნა.
ისლამი საფრთხეს უქმნის ქართველების ეროვნულ იდენტობას
დავით თარხან-მოურავი, პატრიოტთა ალიანსი: “თუ მართლმადიდებლობას მოვწყდებით, ჩვენ სხვა ხალხი გავხდებით და ამის მაგალითი არი თურქეთი, თურქეთში ცხოვრობენ ქართველები ძალიან სერიოზულად განსხვავდებიან აჭარაში მცხოვრები მუსლიმანი ქართველებისგან, აჭარაში მცხოვრები მუსლიმანი ქართველები ქართველები არიან და თურქეთში მცხოვრები ქართველები გენეტიკურად არიან ქართველები, მარა აზროვნების წესით ისინი უფრო მეტად თურქები არიან, ვიდრე ქართველები… შესაბამისად მე არ ვფიქრობ, რომ ჩვენ მართლმადიდებლობაზე უარი უნდა ვთქვათ და გავხდეთ სხვანაირი ქართველები… თუ ჩვენ რამეს არ ვიზამთ, ის თურქეთში მცხოვრები ქართველები კიდე ერთი-ორი თაობა და გაქრებიან..’’
გათურქებულ და რელიგიაშეცვლილ ქართველებს ქართველებთან კავშირი არ აქვთ, მაშინ, როცა საქართველომ რუსეთის იმპერიაში რელიგიური იდენტობა შეინარჩუნა
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: „თურქეთს დაპყრობილი ქონდა საქართველოს ძალიან დიდი ტერიტორია, ქართველებით დასახლებული, ხო? რუსეთსაც დაპყრობილი ქონდა. თურქეთის მიერ დაპყრობილ ტერიტორიაზე ქართველები გათურქდნენ ან ძალიან ცოტანი დარჩნენ. რელიგია შეცვლილი აქვთ და მენტალობა და იდენტობა აქვთ, ნუ, ძალიან, ასე ვთქვათ, შერყეული და ქართველებთან ასეთი მთლად კავშირი აღარ მიდის...  რუსეთის ტერიტორიაზე მყოფი საქართველო, რომელიც რუსეთის ტერიტორიის ქვეშ მოექცა, იქ რავი ჩვენ, მთელი ეთნოსი გადარჩა, გამრავლდა, მენტალობა შეინარჩუნა, პატრიოტიზმი შეინარჩუნა, აღიდგინა დამოუკიდებლობა. აი, ვინც ამას ვერ არჩევს, აი ამ საფრთხეებს ვერ არჩევს, აი ლაპარაკში შეყოლა კი არა, პირდაპირ სახეში უნდა გაარტყა.“
ჰომოფობიურ ნარატივებს, მათ შორის, მმართველი პარტია, ქართული ოცნება ავრცელებდა, რომელიც ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვას ეროვნულ საქმედ წარმოაჩენდა, პროპაგანდის არსებობის მტკიცებულებად კი პარიზში გამართული ოლიმპიური თამაშების გახსნის ცერემონია მოჰყავდა.  საერთაშორისო სპორტული ღონისძიება ჰომოფობიური გზავნილების ერთი-ერთი მთავარი თემა იყო. კონსერვატიული და ულტრამემარჯვენე აქტორები ოლიმპიური თამაშების ორგანიზატორებს ლგბტ თემისადმი მიკერძოებასა და და რელიგიური სცენების გაშარჟებაში სდებდნენ ბრალს.  აგვისტოს თვეში გაჩნდა გზავნილები, რომლითაც მმართველი პარტია და მასთან აფილირებული ძალებები ამკვიდრებდნენ აზრს, რომ ლგბტ პროპაგდანდის ასაკრძალად “ოცნებამ” არჩევნებში საკონსტიტუციო უმრავლესობით უნდა გაიმარჯვოს. ალტ-ინფო კონსერვატიული მოძრაობა ექსტრემისტულ განცხადებებს ავრცელებდა და ლგბტ პროპაგანდის/ლგბტქია+ ადამიანების წინააღმდეგ ძალადობას ამართლებდა. ოპოზიციური პარტიების დისკრედიტაცია მათ მიერ ლგბტ თემის მხარდაჭერის გამო და ოპოზიციონერი პოლიტიკოსების სექსუალურ იდენტობაზე ხაზგასმით ხდებოდა.
ლგბტ პროპაგანდა მუშაობს/ლგბტქია+ ადამიანების რიცხვი იზრდება
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: „დღეს შევძელით ის, რომ ელგებეტე პროპაგანდის წინააღმდეგ კანონი დაგვეინიცირებინა, რასაც მაგალითად ოთხი წლის წინ ვერ გავიტანდით. ოთხი და ხუთი წლის წინ ეს გამოიწვევდა იმხელა ტურბულენტობას, არადა ეროვნული საქმეა, ხო?! არადა სულიერი გადარჩენის საქმეში არის ერთ-ერთი წინ გადადგმული სერიოზული ნაბიჯი. მათ შორის ეს, რა თქმა უნდა, უნდა კიდევ ერთხელ უნდა გავმიჯნოთ უფლებების დაცვის უპირატესი ინტერესისგან ეს უნდა გავმიჯნოთ, მაგრამ ამ გამიჯვნის მიუხედავად, ჩვენ ამას ვერ შევძლებდით ხუთი წლის წინ.“
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “3 წლის წინ საქართველო იყო სრულმასშტაბიანი გეი-პარადის საფრთხის წინაშე. მაშინ ჩვენ ვთქვით, რომ რამდენიმე წელიწადში საერთოდ აიკრძალება საქართველოში ეგეთი რაღაცეები, თვითონ უარს იტყვიან ქუჩაში გამოსვლაზე და ეგ მოხდა, ფაქტია. ანალოგიურ პროგნოზს ვდებთ - 5 წელიწადში გრიგორიადისები ეკრანებზე არ იქნებიან, ამას გეუბნებით სრული დარწმუნებით”.
გიორგი სოსიაშვილი, ქართული ოცნება:"ჩვენი გუნდი არასოდეს დაუშვებს ქვეყანაში ერთნაირსქესიანთა ქორწინებას, არასოდეს დაუშვებს უწესობის პროპაგანდას."
ოლიმპიური თამაშები ლგბტ პროპაგანდას ეწევა/ლგბტ იდეოლოგიისგან იდენტობის დაცვის აუცილებლობა დაგვანახა
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: „ფსევდოლიბერალებმა ოლიმპიადის გახსნას ყურადღებით მიადევნეს თვალყური და მათში კვლავაც აქტუალურია კითხვა: საიდან მოიტანა “ქართულმა ოცნებამ” ეს ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვის კანონი?! ესაა აქტუალური თემა და პრობლემაა დღეს?!.. არა რუსულ კანონს!!!“
გიორგი ახვლედიანი, პოსტვ-ის წამყვანი: “ეს იქნება ოლიმპიადის ისტორიაში ყველაზე ფერადი, ყველაზე ლგბტ და ე.ი ყველაზე გარყვნილი ოლიმპიადა. ვინ ჩივის გეი, ლესბოსელ და ბისექსუალ სპორტსმენებს, მათმა უმეტესობამ, შესაძლოა, ისე იასპარეზოს და დაბრუნდეს თავის სამშობლოში, რომ კაციშვილმა ვერ გაიგოს რომელი სექსუალური ორიენტაციისა ესა თუ ის სპორტსმენი… ქალად გადაკეთებული კაცები, რომლებიც კაცებთან შეჯიბრისას კაპიკად არ ვარგოდნენ და ახლა ქალების დაჩაგვრით ცდილობენ ოლიმპიური მედლების მოპოვებას”.
საპატრიარქო: “ჩვენც, ჩვენის მხრივ, ვუერთდებით საერთო აღშფოთებასა და გულისტკივილს, გამოწვეულს მკრეხელური დადგმებით [პარიზის ოლიმპიადის გახსნაზე], რამაც საზეიმო გახსნა ზოგადად ადამიანური ღირსების შეურაცხყოფად და ლგბტ+ იდეოლოგიის პროპაგანდად აქცია".
ლგბტ პროპაგანდის ასაკრძალად ქართულმა ოცნებამ არჩევნებში საკონსტიტუციო უმრავლესობით უნდა გაიმარჯვოს
ბიძინა ივანიშვილი, ქართული ოცნება: „საკონსტიტუციო უმრავლესობის მიღების შემდეგ „ქართული ოცნება“ მიიღებს კონსტიტუციურ კანონს „ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანთა დაცვის შესახებ“, რომელიც ლგბტ-პროპაგანდასა და ფსევდოლიბერალური იდეოლოგიის სხვა გამოვლინებებს დაუპირისპირდება. საქართველოში კონსტიტუციის დონეზე აიკრძალება ერთნაირსქესიანთა ეგრეთწოდებული სამოქალაქო პარტნიორობა, ლგბტ-წყვილის მიერ შვილის აყვანა, სქესის შეცვლის ოპერაციების ჩატარება, მედიაში თუ სკოლებში ლგბტ-პროპაგანდის წარმოება და სხვა.“
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: “ჩემი ემოცია, როდესაც პირველად „გორბის“ კვლევა ვნახე იყო ის, რომ ამდენმა აგენტურულმა პარტიამ ბარიერი ვერ უნდა გადალახოს. ეს იქნება კატასტროფა პირდაპირ გეუბნებით…. ჩვენ კი ვამბობთ, რომ ჩვენ საკონსტიტუციო უმრავლესობის რესურსი გვაქვს, მაგრამ ამ შანსს მოკლავს, პირდაპირ ვამბობ, ყოველი მეხუთე ამომრჩევლის არმისვლა. ამიტომ ქუდზე კაცი უნდა მივიდეს და ეს უზრუნველყოფს, რომ იმ პარტიებს, რომლებიც ეპოტინებიან ახლა საარჩევნო ბარიერს, შანსი გამოეცლებათ, რომ ბარიერი გადალახოს და ჩვენ შანსი მოგვეცემა საკონსტიტუციო უმრავლესობა მივიღოთ და მაგალითად ლგბტ პროპაგანდის წინააღმდეგ კანონი კი არ მივიღოთ მხოლოდ, რასაც შემოდგომაზე გავაკეთებთ, არამედ კონსტიტუციითაც გავამყაროთ ეს ყველაფერი.’’
ზურაბ ქადაგიძე, ხალხის ძალა: ,,რა მოხდება, საკონსტიტუციო უმრავლესობის შემთხვევაში? კონსტიტუციით აღიკვეთება, “ლგბტ” პროპაგანდა საქართველოში”.
ლგბტქია+ ადამიანების/ლგბტ პროპაგანდის წინააღმდეგ ძალადობა გამართლებულია
ირაკლი მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: "ხალხო, ვისაც ამისკენ მივყავართ იმას გავუერთიანოთ ხოლმე ცხვირ-პირი თუ საჭირო გახდა,  არ არი პრობლემა რა, იმიტო, რო ისინი ყველაფერზე წამსვლელები არიან, საჭიროება თუ მოითხოვს, უნდა გაუხეთქო თავ-პირი".
ზურაბ მახარაძე, კონსერვატიული მოძრაობა: "ვინც მაგ [ლგბტ] პროპაგანდას ახორციელებს, იმათ აი დედა რო უნდა იმას უქნა მაგ აზრზე ვინც არ არი...  მე რა გამაგებინეთ იცი, ბიჭო, აი ეხლა ამას უყურებთ, თქვენ ხვდებით რომ პროპაგანდაა და მე უნდა გიხსნათ კიდე ამათ დედა რატო უნდა უტიროთ, მე, მე მაქვს კიდე ასახსნელი, ამის წინააღმდეგ ბრძოლა რატო არის საჭირო?”
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: „რატომ არის არანორმალური ჰომოსექსუალობა?... ეგ არის პერვერსია, ეგ არი დარღვევა. მაგის ახსნა ის მიუხედავად, თუ ვინმე მაინც ამბობს, რომ მაგის განურჩევლად ეს არი პერვერსია, დარღვევა და რაღაცა, მე მაქვს უფლება ბავშვს უხსნა, რომ ის პიდარასტობა არის ნორმალური და რაღაცა, ეგ უბრალოდ არ იღებს ცალსახად დამტკიცება არგუმენტებს და მაგას უბრალოდ ძალით უნდა დაურეგულიროთ ნორმალური გარემო… ისედაც ძალით რეგულირდება.“ https://www.myvideo.ge/?video_id=4246569
ოპოზიცია მხარს უჭერს ლგბტ პროპაგანდას/ოპოზიციონერი პოლიტიკოსები ლგბტქია+ ადამიანები არიან
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: ‘’ვისაც გვარამია ეყოლება თავის რიგებში, ნაცები ტელევიზიის ორგანიზატორად იყენებენ, მარა თავისთან არ შეიყვანენ, იმიტო რო უბედური პიდარასტი, სასაცილო, საზიზღარი არსებაა რომელიც ძაან აგრესიული ლიბერასტობის მფრქვეველი იყო, აგერ შეიყვანეს ტიპი და უცებ შეიცვალა იმიჯი და ქცევის ფორმა და ვიღაცეებმა თვალსა და ხელშუა დაივიწყა და ეგ არ უნდა დავუვიწყოთ ჩვენ..’’
გრიშა ონიანი, საზოგადოება სტალინი: „თქვენ ოპოზიცია ხართ, ხალხნო? თქვენ ხართ ხალხი და ადამიანები, როდესაც ლიბერალური ლგბტს უჭერთ მხარს და მაგათი დაცვის გულისათვის ათასნაირ წერილებს და ათასნაირ გზავნილებს აგზავნით თქვენ ამერიკაში და ევროპაში?!“
ჯაბა ხუბუა, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: „ეს იქნება პარტია [თავისუფლების მოედანი], რომელიც არასოდეს დაუჭერს მხარს საქართველოში ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვასა და ოჯახური ღირებულებების დასაცავად საკანონმდებლო ბაზის შექმნას! ეს იქნება პარტია, რომელიც ყოველთვის მხარს დაუჭერს საქართველოში ლგბტ პრაიდების მოწყობას, ერთნაირსქესიანთა ქორწინების დაკანონებას, გეი წყვილებისათვის შვილის აყვანის უფლების მინიჭებას და ყველანაირი ნეოლიბერალური სიშლეგისა და სიბილწის დამკვიდრებას.“
ანტიდასავლური ნარატივების ერთ-ერთი მთავარი თემა ოლიმპიური თამაშები იყო, რასაც მოჰყვა ძველი გზავნილების გააქტიურება  იმის შესახებ, რომ დასავლეთი ებრძვის ეროვნულ იდენტობას, ოჯახს, რელიგიას და თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას. ჰომოფობიურ გზავნილს ანტიდასავლურ კონტექსტში ავრცელებდა მმართველი პარტიაც, რომელიც ვენეციის კომისიას ანტილგბტქ კანონპროექტზე უარყოფითი დასკვნის გამო ჰომოსექსუალობის თავსმოხვევაში ადანაშაულებდა. გარყვნილი დასავლეთის საპირწონედ კვლავ იდენტობის დამცველი რუსეთი და წარსულში იქ გამართული ოლიმპიადა იყო შემოთავაზებული.
დასავლეთი თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას
მამუკა მდინარაძე, ქართული ოცნება: „კონსტიტუციაში 2017 წლის ჩანაწერზეც კი გვეუბნებიან, რომ ამოვიღოთ, თურმე უნდა დავაკანონოთ ერთნაირსქესიანთა ქორწინება. ამიტომ ვენეციის კომისიის ბოლოდროინდელი ყველა რეკომენდაცია მიუღებელია საქართველოსთვის”.
საქართველოს საპატრიარქო: „დიდად ვწუხვართ საფრანგეთში ოლიმპიადის გახსნის დროს დადგმული გარკვეული სცენების გამო და ვეთანხმებით მსოფლიო საპატრიარქოს განცხადებას... აღიარებს რწმენის უფლებას და პატივს სცემს რელიგიურ სიმბოლოებს... ჩვენც, ჩვენის მხრივ, ვუერთდებით საერთო აღშფოთებასა და გულისტკივილს, გამოწვეულს მკრეხელური დადგმებით, რამაც საზეიმო გახსნა ზოგადადამიანური ღირსების შეურაცხყოფად და ლგბტ+ იდეოლოგიის პროპაგანდად აქცია.“
გიორგი ახვლედიანი, პოსტვ-ის წამყვანი: „ტრანსგენდერი „დრაგქვინი“ ოლიმპიური ჩირაღდნით - ყველა თაობას თავისი სიმბოლოები ჰყავს. დასავლური ცივილიზაციის დღევანდელი სახე სქესაღრეული, ქალად გადაკეთებული კაცია, რომელიც იმავდროულად განასახიერებს ახალ საზოგადოებას, იდენტობაწაშლილი მანქურთების საზოგადოებას, რომლის შექმნასაც ასეთი დაჟინებით ცდილობენ ტრანსნაციონალური კორპორაციები და მათი მმართველი ოლიგარქიული ოჯახები. ჩირაღდნიანი, ტრანსგენდერი გარყვნილების სიმბოლოდ ქცეული ოლიმპიადის მხოლოდ ერთი ისტორიაა.“
ევროკავშირი ებრძვის ტრადიციულ იდენტობას/ოჯახს
ირაკლი მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: ,,მე რომ მკითხოთ, ნატოში და ევროკავშირში გაწევრიანება ისედაც არ მინდა, ომის საფრთხის გარეშეც არ მინდა იმიტომ, რომ ევროკავშირში გაწევრიანება ნიშნავს ქართული იდენტობის დათმობაზე წასვლას”.
ნანა კაკაბაძე, ერთიანი, ნეიტრალური საქართველო:  “...თუ ევროკავშირთან გაერთიანება ჩემს სამშობლოზე, ფასეულობებზე, ტრადიციებზე უარის თქმას მავალდებულებს, მაშინ რაში მჭირდება მასში გაწევრიანება?!“
ელიზბარ ჯაველიძე, სახალხო კრება: “ბიძინა ძალიან გავლენიანი ფიგურაა და რა გასაკვირია, რომ მისი მოკვლა უნდათ? აქ მიდის დიდი ჭიდაობა. როგორც თავად არიან გათახსირებულები, ისე უნდათ ჩვენი გაფუჭებაც! სად უნდა შევიდეთ, იმ ევროპაში. სადაც ქალი კაცია და კაცი - ქალი? ადამიანის გადაგვარება უნდათ.“