სხვა ჰომოფობიური გზავნილები
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “[ალეკო ]ელისაშვილიც ტრანსგენდერია, რა და გეტყვი, რატო. გენდერი ხო ძალიან ბევრნაირი არსებობს, რა. გენდერი ამოუწურავია და მაგალითად, ესეთი გენდერი, აი, ესეთი კაცი ადრე არ არსებობდა, ეგ არ არის მთლად, აი, ტრადიციული შინაარსის კაცი, ეგ არის ცოტა, აი, დროში და რეალობაში დაკარგული ვიღაც გენდერი...ამას რა სჭირს, იცი? აერია, აი, კაცების მიმართ რა მოსულა და ქალების მიმართ რა მოსულა, ეგ დროში აერია, გაიგე და  ქალი, აი, შეიძლება იყოს უკიდურესად ამორალური, მარა მაგას უნდა დაიცვას, როგორც მანდილოსანი…”
მას შემდეგ, რაც საქართველომ კანდიდატის სტატუსზე რეკომენდაცია მიიღო, უფრო ინტენსიური სახე მიიღო გზავნილებმა, რომლებიც ევროკავშირს ქართული იდენტობის და ტრაიდიციული ოჯახის საფრთხედ წარმოაჩენდა. გარდა ამისა, დასავლეთი წარმოჩენილი იყო მხარედ, რომელიც ფემინისტებსა და სექსუალურ უმცირესობებს პრივილეგიებს ანიჭებს, გარკვეული სიკეთეების სანაცვლოდ კი კაბალურ მოთხოვნებს გვიყენებს.
ისრაელზე ჰამასის თავდასხმა “მამათმავლური გარყვნილების” გამო სასჯელია
შოთა მარტინენკო, კონერვატიული მოძრაობა:  “პირდაპირ იმის სწავლება ხდება ბავშვებისთვის, რო რაღაცა რო არ მოგეწონება, შენ შეგიძლია პოლიციას მიმართო... ვიღაც ბავშვი დასვეს და აყურებინებენ, აი ყველა ჩვენ ბავშვებს, რო შეგიძლია შენ მშობლებს უჩივლო და მშობელი ვიღაც ბოროტი ვიღაცაა იმიტომ, რო, აი, გაათხოვებს ეხლა რა... რაღაცეები, ისეთები ხდება, მშობლებისგან საფრთხეები მომდინარეობს ბავშვებო და არსებობს ასეთი საზოგადო ობიექტური სიკეთე, სახელმწიფო და სახელმწიფოსთან უჩივლეთ ხოლმე თქვენს მშობლებს, რა, ამ წარმოდგენებით. თან ევროკავშირი ამას ქმნის, ევროკავშირის პროგრამა და ჩვენი ხელისუფლება ამას პირდაპირ ასწავლის და რა თქმა უნდა, მაგის შედეგად საბოლოო ჯამში, როცა სახელმწიფო მაგას გიქადაგებს: შენი მშობლებისგან წამოიდგინეთ, გაკვეთილია, რო შენი მშობლებისგან გჭირდება დაცვა.“
დასავლეთი მხოლოდ ფემინისტების და სექსუალური უმცირესობების უფლებებს იცავს
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “ევროპაში იკრძალება ძალადობა პიდარასტზე. ჩვეულებრივ ადამიანზე ძალადობა კი არ... აი, ანტიპიდარასტული შეხედულებების ჩვეულებრივ ადამიანებზე ძალადობა არ იკრძალება, კაცო... შეგიძლია, პალესტინას დაუშვა და კორპუსები და კვარტლები ჩააგდო მიწაში და ჩააბეტონო, მაგას პრობლემა კი არა აქვთ, კაცო, ეგ ანტიდემოკრატიული ბავშვები იქნებიან. აი, პროპიდარასტული ხალხი არი ხელშეუხებელი“.
ქალებზე/ოჯახში ძალადობისთვის ბრალდებულები დასავლეთის პატიმრები არიან
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “ციხეები არის გადავსებული მამაკაცებით, აი ამ მანკიერი, მახინჯი კანონების შედეგად, რომელიც დასავლეთიდან ბრძანების ფორმით რო წამოვიდა, შეასრულა „ოცნებამ“... მაგალითად, ნებისმიერმა ქალმა რო რაღაცა დაგაბრალოს, რაღაც ოცი წლის წინ ამან ჩემზე რაღაცა, აი, ჩემზე იძალადა, ეგრევე გაგიშვებს მოსამართლე ციხეში პატიმრობით… ისეთი პრაქტიკა დაამკვიდრეს სკოლებში ფემინისტური, გარკვეული ნარატივები გაუღვივეს ქალებს, რომ ბავშვს, შვილს აჭერინებენ მამას, ცოლს, აჭერინებენ ქმარს და რამდენია, იცით, ასეთი ადამიანი ციხეში”?
ევროკავშირი თავს გვახვევს ჰომოსექსუალობას
ტრისტან წითელაშვილი, სამხედრო ექსპერტი: “ეხლა ეს რეკომენდაცია, რომელი რეკომენდაციაც ჩვენ შემოგვტენა ევროკავშირმა, მე აქ პირდაპირ დავინახე ის, რომ მშვიდობით პატიოსნებავ, გაუმარჯოს ბოზებს და პიდარასტებსო! [...] დაახვიეთ ეგ ფურცელი და შეტენეთ ერთ ადგილას აი, იმ ევროკავშირის ლიდერებს და წაიღეთ უკან, ჩვენ არ გვჭირდება მაგი”!
გიორგი რაზმაძე, ფილოსოფოსი: “რა პირობები იქნა დაყენებული, აი ამ, ასე ვთქვათ სტატუსთან დაკავშირებით? მე მინდა გაცნობოთ, რომ პირობები არის ის, რომ აქ ჩატარდეს და ნორმალიზაცია მოხდეს უკიდურესი პერვერსიის, რასაც ქვია მამათმავლობა, რასაც ქვია ლესბოსელობა, რასაც ქვია ტრანსგენდერობა, რასაც ქვია, არ ვიცი სხვა მრავალი პლიუს-ქიუ სრული სიგიჟე, ანუ რეალურად პერვერსია ხდება სიმართლის”.
სექსისტური გზავნილების დიდი ნაწილი პარლამენტში მომხდარ დაპირისპირებას შეეხებოდა, როდესაც მმართველი გუნდის დეპუტატმა, ირაკლი ბერაიამ ოპოზიციონერ კოლეგას, თეონა აქუბარდიას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა. ნოემბრის თვეში სექსისტური სიძულვილის ენის სამიზნე ოპოზიციონერ ქალ დეპუტატებთან ერთად პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილიც გახდა.
მორალური კრიტერიუმებით თავდასხმა
ირაკლი ბერაია, ქართული ოცნება: “ქალბატონი [თეონა] აქუბარდია არაერთხელ არის ნამყოფი ნატოს საპარლამენტო ასამბლეაზე. [...] როდესაც საქართველოს საკითხი გადიოდა, არცერთხელ დარბაზში არ მჯდარა, იყო გაქცეული, ან შოპინგზე, ან მისივე სიტყვებით თუ ვიტყვით, პახმელიაზე, ბალიშიდან ეზარებოდა თავისი წამოწევა. [...] რეალური მიზეზი, რის გამოც ქალბატონი აქუბარდია ყოველთვის მოიხსენიებს ბოლო ერთი წელია ჩვენს კომიტეტს და მეც, არცთუ ისე სახარბიელოდ, არის ის, რომ მას არ ეძლევა სხვადასხვა პლატფორმების დეზინფორმაციისთვის გამოყენების საშუალება, მისნაირებთან და ვიღაც ვიღაცეებთან სელფების გადაღების და გაფეისბუქების საშუალება, აეროპორტის ლაუნჯებში შესვლის, იქ გასკდომის და გამოთრობის საშუალება და გაშხლართვის და ვინ მას იცნობს, ძალიან კარგად მიხვდება, მე რაზე ვსაუბრობ და შესაბამისად, მოვუწოდებ ამ ადამიანს, მისი გრძელი და ყველგან ნამყოფი ენით ჩემი და ჩემი კომიტეტის სახელის ხსენებისგან თავი შეიკავოს”.
ჯაბა ხუბუა, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: “რა ძალას შეუძლია, გაწმინდოს მისი [ხათუნა სამნიძის] პოლიტიკური ბიოგრაფია, რომელიც ნეოლიბერალიზმით, ქართულ მართლმადიდებელ ეკლესიასთან ბრძოლით, მოხუცი პატრიარქის ლანძღვა-გინებითა და მკვლელი, მწამებელი და გამაუპატიურებელი რეჟიმის შემქმნელ ნაცბანდასთან პარტნიორობით არის დაბინძურებული"?!
სლატშეიმინგი
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “ესენი [ოპოზიციონერი დეპუტატი ქალები]  ვინც არიან, გავიგე, ბოზადარები არიან და პრასტიტუტკები არიან და თქვა კიდევაც ამ კაცმა, რომ ენა ნამყოფიო და გაშხლართული... ბოლო შინაარსი, აი, ეს იყო, აი, ამ ბერაიას და, აი, ამ ღუდუშაურის ნათქვამის, რომ სპლაშნოი სექსები აქვთ, უცხოეთში რომ დადიან... მეტი რაღა უნდა ეთქვა იმას, კულტურული ფორმებით თქვა, ესენი არიან ბოზებიო და მეც ვეთანხმები, არიან ბოზები.“
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “ეს არის დასავლეთში დამკვიდრებული რაღაცა სიმახინჯე, კაცები დაკოდეს, ეს ფემინისტი ბოზი ქალები თავზე დაასვეს… ანუ ამ ფემინისტმა, ამ ნაბოზარმა ყველაფერი იკადროს, ხელით შემეხოს, იფურთხოს და კაცმა, კაცს მანდილოსანივით უნდა მიუდგე”.