ირაკლი მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “სიძულვილის ენად ჩაითვლება, გეტყვით, რა, მაგალითად: არ ვემხრობით იმას, რო საჯაროდ ჩატარდეს რაღაც ელგებეტე პარადი, ეს არის მიუღებელი, ამის ჩატარება უნდა აღმოვფხვრათ. გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “მიმაჩნია, რო ელგებეტე პროპაგანდა არის საქონლობა, ამორალურობა და არაადამიანობა, ესეც უკვე სიძულვილის ენაა… შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “ჰომოსექსუალობა არი გარყვნილება და პათოლოგია...კაცი ტრანსგენდერი, რომელიც იძახის, რო ქალია, სინამდვილეში, ფსიქიკური დარღვევა აქ”.
ლგბტქია+ ადამიანებზე ძალადობა გამართლებულია
ლგბტქია+ ადამიანები საკანონმდებლო პრივილეგიებით სარგებლობენ
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “თუკი მიდის ვიღაც პიდარასტი და ვიღაცამ ცემა, სხვანაირ ჭრილში უნდა ირჩეოდეს ეგ საკითხი, ვიდრე ჩვეულებრივი ადამიანი რომ მიდის და ვიღაცამ ცემა? ეგ საერთოდ რა მიდგომაა, ვერ ვხვდები… ის არის სრული ლიბერალიზმი ეს რაღაც, პიდარასტი მიდის და რახან პიდარასტია მაგის გამო, რო ოთხ წელს სვავენ ხალხს ციხეში”.
პროსახელისუფლებო არხებზე ლგბტ პროპაგანდა მიუღებელია
ნიკოლოზ მჟავანაძე, წამყვანი: “[ნათია ორველაშვილი, იმედის ჟურნალისტი] ბავშვებს ეუბნებოდა: დემნა გვასალია რა მაგარია, ხო იცითო, არა. ანუ ბიძინა ივანიშვილის კუთხეში ქალი აეკეთებდა სოდომიის პროპაგანდას, აი, სკოლის მოსწავლეებთან”.
ანტიდასავლური გზავნილები აქტიურად ამკვიდრებდა აზრს, რომ დასავლეთმა ისლამის შეურაცხყოფით მუსლიმური ქვეყნების კოალიციის შექმნა და მათი აგრესია წაახალისა. წინა თვეების მსგავსად, აშშ და ევროპა კვლავ იდენტობასთან მებრძოლ და მომავალი თაობის გარყვნით დაინტერესებულ ძალად იყო წარმოჩენილი. ამ მიზნით “მართულ პროცესად” ფასდებოდა ჰეოლოუინის დღესასწაულიც, რომელიც 31 ოქტომბერს აღინიშნა.
დასავლეთმა საკუთარი ქმედებებით ტრადიციულ საზოგადოებებს / მუსლიმურ ქვეყნებს აგრესიისკენ უბიძგა
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “აი, წარმოვიდგინოთ საფრანგეთში ცხოვრობ, მარსელში, რაღაც მესამე თაობის ალჟირელი მიგრანტი ხარ… შენი იდენტობა არ დაგიკარგავს, იმიტომ რომ მარსელის უმრავლესობა შენიანები ცხოვრობენ და აი, ამ რაღაც გეტოებში დაიბადე, მეტ-ნაკლებად ეკონომიკური შესაძლებლობები იდენტური გაქვს, არაფერი ისეთი ფრანგს არ აქვს, რაც შენ არ გაქვს… და ეს ფრანგი გახდა რაღაცა, რავი, კაბა ჩაიცვა კაცმა, ქალი რაღაცა, რა ვიცი მე, ის გახდა და რაღაცა გაგიჟდა ეს ფრანგი. გამოშტერდა, ცხოველი გახდა. ვერ არჩევს სქესს, თავის ბავშვს აჭრის გენიტალიებს, ბიჭს აცმევს გოგოს ტანსაცმელს. აი, რანაირად არ უნდა იყო მის მიმართ აგრესიული… რანაირად უნდა ინტეგრირდეს ეს მის საზოგადოებაში მე ჩემამდე ვერ დადის”.
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “მეათეჯერ წვავენ შვედეთში ყურანს, წმინდა წიგნს მუსლიმანებისათვის, ეს შვედეთის მთავრობას ფეხებზე კიდია, ეს სიტყვის და გამოხატვის თავისუფლებააო. ირანში ვნებათაღელვა მიდის ამის გამო სერიოზული, თურქეთში… რა გინდათ? ვერ გავიგე, რატო იმას შვებით… ჩვენთვის რა თქმა უნდა ქრისტიანობაა ყველაზე მთავარი რელიგია, მაგრამ მე პირადად მუსლიმანების უფლებებიც რო ირღვევა, მაგაზეც, რა თქმა უნდა, გული მტკივა… ეს ნაძირალა დასავლეთის პოლიტიკა, რო, აი, სწორედ ეს დაპირისპირებები მოხდეს, რატო, რატო უნდა მისცე შენ, იმას აუნთო მწვანე შუქი, იმ შარლი ებდოს, რომ მუჰამედის კარიკატურა იყოს, რატო უნდა დაიწვას ყურანი, დადექი და ბოდიში და დაწვა თუ გინდა, თავი… აბა, ეხლა პიდარასტების სიმბოლო დაწვი, იმაზე კანონი დაგსჯის.
ევროკავშირი სტატუსის სანაცვლოდ ღაზის სექტორიდან დევნილების მიღებას გვაიძულებს
ბესო ბარბაქაძე, საქართველო და მსოფლიოს ჟურნალისტი: “ცდილობენ, საქართველოს მსგავს ქვეყნებს, 1 და 2 დევნილი კი არა, 50 000 შეტენონ. შეიძლება, ისიც არ იცის ბევრმა, რომ ლტოლვილების მიღების თხოვნთ ევროკავშირმა საქართველოს რამდენიმეჯერ მიმართა. საქართველოში არსებობს თავშესაფარი, რომელშიც 20-მდე პალესტინელი ცხოვრობს (მხოლოდ ქალები და ბავშვები), მაგრამ ეს იმას არ ნიშნავს, რომ, სადაც 20-მდე ადამიანი დავაბინავეთ, იქ 50 000-საც უნდა გამოინახოს ადგილი… ამიტომ ვამბობთ, რომ საქართველო არ უნდა დახარბდეს არც ევროპა-ამერიკელების მიერ შემოთავაზებულ გრანტებს და არც სხვა პირობებს, თუნდაც დევნილების შეფარების სანაცვლოდ, კანდიდატის სტატუსი მოგვცენ. არ გვინდა ასეთი სტატუსი”.
დასავლეთი თავს გვახვევს სატანისტურ დღესასწაულებს
სპირიდონ ცქიფურიშვილი, დეკანოზი: “ეს სატანური რიტუალები, გარყვნილების პროპაგანდა, ნარკოტიკებში ერის ჩახშობა, კაზინოებში, ერის გაუბედურება და ასე შემდგომ, საერთოდ, ჩვენი ახალი დამპყრობლის, ლიბერალური დასავლეთის მიერ ხო არ არის ძალდატანებით გაკეთებული? ვაი, ვაი, რო ზუსტად ასეა, სწორედ მაგაშია საქმე... გრანტები ხომ არ არი მიზეზი? [...] ჰელოუვინი ეს არის მართული პროცესი, ჩვენი მომავალი თაობა რომ გამოგვტაცონ ხელიდან”.
დასავლეთში ქართველ მოძალადე ჰომოფობებს შენატრიან
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “საქართველოს ისტორიაში ყოფილა, რომ დასავლეთიდან ჩამოსულა ლიბერასტი და მისულა აქაურ ლიბერასტებთან და რამე მასწავლეთ, ხალხო? აქეთ თუ ჩაუტარებს ამ კლოუნებს ტრენინგს და ჩვენ რომ 5 ივლისი მოვაწყვეთ, რა ვიცი, ძალიან ბევრი დასავლელი გვიკავშირდებოდა, არ ვიცი, საიდან იგებდნენ ჩვენს ნომრებს, მაშინ მთლად ეგრე არ ვიყავით გაქაჩულები და ძალიან ბევრი ევროპელები გვხვდებოდნენ, გვირეკავდნენ და ოღონდ თქვენ გვასწავლეთ, როგორ უნდა ვიყოთ თქვენნაირები”.
პროდასავლელი კავკასიელი “გეოპოლიტიკური ტრანსგენდერია”
ჯაბა ჟვანია, ზურა მახარაძე ალტ-ინფოს წამყვანები: “ყველაზე სასაცილოდ და კომიკურად გამოიყურება კავკასიელი, რომელიც თავს აიდენტიფიცირებს ევროპასთან… — ზურა მახარაძე: მე ხო იცი, მაგას ტერმინი მოვუფიქრე, გეოპოლიტიკური ტრანსგენდერი, ანუ შენ წარმოიდგინე, რო ევროპაში ხარ, ოღონდ არა ხარ და ისე იქცევი, ვითომ ევროპის გულში ცხოვრობ, ოღონდ არ ცხოვრობ, რა და არაადეკვატური ხარ”.
ევროინტეგრაცია=იდენტობის დაკარგვას
ირაკლი მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “თუკი ეგ არის შესაძლებელი, რო საქართველო რუსეთმა გაარუსოს, მაშინ ისიც შესაძლებელია, რო ევროპამ საქართველოს ქართველობა წაართვას და გააევროპელოს და ნუ, ევროპელობაში რაც იგულისხმება, ეგ პირდაპირ წინააღმდეგობაში მოდის ქართველის ფასეულობებთან იმიტომ, რომ ნუ, ქრისტიანობასთან მოდის წინააღმდეგობაში”.
მიხეილ ცაგარელი, ასტროლოგი: “ევროკავშირში შესვლა გარკვეული კომფორტის მიღებასთან ერთად ნიშნავს ქართველობის იდენტობის მოსპობას, ლგბტ ჯგუფების გაძლიერებას, ეკლესიის დასუსტებას და საქართველოში ლტოლვილების ნაკადის შემოსვლას. პირდაპირ გეუბნებით, ევროპას დღეს ბოროტი ძალა მართავს”.
ლევან გაბაშვილი, საქართველო და მსოფლიოს ჟურნალისტი: “ხელისუფლებაში ნაციონალური მოძრაობის დაბრუნების შემთხვევაში ერთ-ერთი პრიორიტეტი სწორედ ლგბტ თემის გაბლატავება იქნება. მათ აღლუმსაც ჩაატარებინებენ, ზუსტად ისე, როგორც ეს წელს მოლდოვაში გააკეთეს, როცა სხვადასხვა ქვეყნიდან კიშინიოვში 1500-მდე ლგბტ აქტივისტი ჩავიდა და მათ მთელი ქვეყნის სამართალდამცველები იცავდნენ, რათა ქუჩაში ამაყად გაევლოთ. სანაცვლოდ, მოლდოვამ ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი მიიღო, საქართველომ – არა. ჩნდება კითხვა, რომელიც ხმამაღლა უნდა დაისვას: გვჭირდება კი სტატუსი ამ ფასად”?
ოქტომბრის თვეში სექსისტური სიძულვილის ენის სამიზნეები პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი და ოპოზიციონერი ქალი დეპუტატები გახდნენ.
ჯუმბერ თავართქილაძე, პოლიტოლოგი: “არასოდეს არ გვეღირსება ჩვენ ღირსეული ხელისუფლება, მანამ სანამ ქართველი ქალი ოჯახში არ დაჯდება და წესიერ შვილებს ქვეყანას არ გაუზრდის, როგორ შვილებსაც ვუზრდით ქვეყანას, ისეთ ხელისუფლებას ვღებულობთ. [...] ქართველმა მანდილოსნებმა, ქართველმა დედებმა უნდა დაუბრუნდეთ ოჯახებს და უნდა დაიწყოთ ისეთივე შვილების აღზრდა, როგორსაც ზრდიდან ჩვენი წინა თაობის დედები. [...] მამა კი გაზრდის შვილს, მაგრამ ისეთ სითბოს ვერ ვერ მისცემს, როგორც დედა აძლევს. დედის გაზრდილი შვილები სულ სხვანაირად გამოიყურებიან, სულ სხვა მენტალიტეტი აქვთ და სულ სხვანაირად აზროვნებენ.
გონებრივი შესაძლებლობების ნიშნით დაცინვა / შეურაცხყოფა
გელა ზედელაშვილი, ასავალ-დასავალის ჟურნალისტი: “არა, შეიძლება სალომე ბაბომაც ხანძთელივით 102 წელიწადი იცოცხლოს, მის გადატკეცილ ლოყებს რომ ვუყურებ, ალბათ, ეგრეც იქნება, მაგრამ ეგ არ არის საკმარისი, მის დანახვაზე, ხანძთელი გაგახსენდეს”.
გარეგნული მახასიათებლების ნიშნით შეურაცხყოფა / დაცინვა
ტრისტან წითელაშვილი, სამხედრო ექსპერტი: “ანი წითლიძე რომ პოლიტიკაში ეყოლება პარტიას, ანი წითლიძე, ანაკლიის ჭაობის ბაყაყი და ის... სალომე სამადაშვილი, დინგმონგრეული ღორი”.
სპირიდონ ცქიფურიშვილი, დეკანოზი: “ქალი რომ იტყვის, ქალიშვილების დედა, როდის მოვა დრო, რომ ქალიშვილობის ინსტიტუტი გაქრებაო, აი, ქალიშვილების დედა რომ ამას იტყვის და ქალიშვილი სრულწლოვანია, უეჭველი, 90%, ქალიშვილები ჰყავს ბოზები და უბრალოდ არ არის გაცხადებული და დედას უნდა, რომ ისეთი სისტემა შეიქმნას, რომ ბოზობა არ იყოს... ამორალურ საქციელად არ ითვლებოდეს”.