ოპოზიციური პარტიის წევრები ლესბოსელები არიან
ნიკოლოზ მჟავანაძე, წამყვანი:  “ესე იგი მეპირფალოსეებისა და რაღაცა, აი, ამ ორალური სექსის მოყვარული პარტიის წარმომადგენლებმა რაღაცა მომაძახეს, მოღალატე ხარო, 4-წამიანი ვიდეო. აი ეს ხალხი, ჩემო მეგობრებო… აი, პიდარასტებიც არ არიან, ესენი არიან ლესბოსელები. აი, პიდარასტები კიდე უფრო მაღლა დგანან ამათზე, იმიტო, რო არაფრის თავი ამათ არა აქვთ…”
ლგბტ პროპაგანდამ ახალგაზრდა თაობა გარყვნა / გადააგვარა
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “საყურეებიანი, კალგოტკიანი ბიჭებით გაივსო საქართველო, ეს საქართველო ვაჟკაცების ქვეყანა არი და არა ბოდიში და პიდარასტების ქვეყანა.”
ჰომოფობიურ აქციაზე ძალადობისთვის დაკავებულები ციხეში უსამართლოდ სხედან
ჯაბა ჟვანია, ალტ-ინფოს წამყვანი: “ბიჭები არიან ციხეში ხუთ-ხუთი წლით, და რის გამო? იმის გამო, რომ ჩამოხსნეს გარყვნილების დროშა და არ დაუშვეს გარყვნილების პარადი”.
ანტიდასავლური გზავნილები აქტიურად ამკვიდრებდა აზრს, რომ დასავლეთი მომავალი თაობის გადაგვარებაზე მუშაობს, ებრძვის ქართულ იდენტობას და ევროინტეგრაციისთვის ერთნაირსქესიანთა ქორწინების დაკანონებას ითხოვს.
ევროკავშირი საქართველოსგან ერთნაირსქესიანთა ქორწინების დაკანონებას ითხოვს
ტრისტან წითელაშვილი, გენერალ-მაიორი:  “ამ ადამიანმა [ჯოზეფ ბორელმა] პირდაპირ წაახალისა ის ოპოზიციური ძალები, ის ელგეპეტე თემები, ის ლიბერალური ძალები, რომლებმაც უნდა დაიწყონ მოქმედება ქვეყნის წინააღმდეგ და ხელისუფლების წინააღმდეგ. [...] მთავარი საკითხი იყო ის, რასაც ისინი ითხოვდენ, რო დააკანონონ ერთსქესიანთა ქორწინება, რო ესე იგი მიეცეს ამ ელგეპედე თემს ის აღლუმების ჩატარების უფლება, ხო, ეს უნდათ მათ და ამის ორგანიზება უნდათ საქართველოში”.
ევროპა საქართველოში გეი რევოლუციას ამზადებს
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “საქართველოში მზადდება რეალურად გეი რევოლუცია. არავითარი ევროპისკენ სწრაფვა ეს არ არის. როგორც გახრწნილი არის ევროპა დღეს, ევროპა, სადაც გვითხრა იმ სტრასბურგის სასამართლომ, რომ წმინდა ნინო როა გამოსახული პრეზერვატივზე, ესო შეეგუეთ, არის გამოხატვის თავისუფლებაო.”
ამერიკის პოლიტიკური ელიტის დიდი ნაწილი პედოფილია
შოთა მარტინეკნკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “დადის იქ ხმები იმაზე, რო ნუ, აი, ეს პედოფილები არიან ამერიკის პოლიტიკური ელიტის საკმაოდ დიდი ნაწილი, აი, ეს ბაიდენის წრე, კლინტონების წრე, მთელი ეს რაღაცა... ჰოლივუდი, მთელი ეს ფინანსური ელიტა, კულტურული ელიტა. ესენი არიან ჩაფლული რაღაცა გარყვნილ პედოფილიურ რაღაცა დროსტარებებში. ეგ ხმები ისეთი ინტენსივობით დადის, რო, აი, დაახლოებით, მიშაზე რო დადიოდა მიშას დროს. [...] ძალიან მაღალი ალბათობით უნდა ვივარაუდოთ, რო უბრალოდ სიმართლესთან გვაქ საქმე. აი, მართლა ვიღაცა გარყვნილი ავადმყოფი პედოფილები მართავენ დასავლეთს”.
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: “სხვათა შორის, არცთუ ისე კარგათ არის საქმე ჯო ბაიდენის ოჯახში. საკუთარმა შვილმა, ანუ ჯო ბაიდენის შვილმა, გამოაქვეყნა დღიური, მემოარები...სადაც ის იხსენებს შემთხვევას, თორმეტი წლის ასაკში ერთად, მან და მამამისმა, ჯო ბაიდენმა, როგორ მიიღეს შხაპი. ჩემი აზრით, თორმეტი წლის გოგონა მამასთან ერთად შხაპს არ უნდა იღებდეს. ყველაზე ისე რო ვთქვათ, აი, მე მგონი, რაღაცაშია საქმე, ხო?! [...] ვიღაც იზვრაშენეც პედოფილი რატომ უნდა იყოს პრეზიდენტი”?
დასავლეთი მომავალი თაობის გარყვნაზე / გადაგვარებაზე მუშაობს
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “მშობლებს არ ექნებათ უფლება, თავისი პრინციპებით გაზარდონ შვილები, სისტემა სრულიად არაადამიანური იდეოლოგიით დაიწყებს მათი შვილების გაზრდას, დაღუპავს იმათ, გადააქცევს რაღაცა გაუბედურებულ… გააუპატიურებენ, ფსიქოლოგიას დაუნგრევენ, რაღაცა ავადმყოფად გადააქცევენ და მერე ნუ, მომავალი თაობა, რა თქმა უნდა, მაგ პირობებში განწირული იქნება. [...] ადგილობრივები ვინც არიან, ისინი დაიღუპებიან, შემოვლენ მიგრანტები ჯანმრთელი ერებიდან, რომლებიც არ გაგიჟდნენ. ისინი გადახარშავენ ადგილობრივებს, აითვისებენ”.
ნიკოლოზ მჟავანაძე, წამყვანი: „სოროსი ჩამოვიდა, ჯერ კიდევ ჯუმბერ პატიაშვილი რომ იყო აქ ცეკას მდივანი. შეხვდა ეს ჯუმბერ პატიაშვილი და რა საკითხზე იყო, იცით ჩამოსული? აი, ზუსტად აი, ამ განათლების თემაზე, კულტურის საკითხებზე. ჯერ კიდევ 1988-87 წლიდან ჩაიდო უკვე ეს კოდი იქ, რომ საქართველოში მომავალი თაობა უნდა განადგურებულიყო.“
ტრისტან წითელაშვილი, სამხედრო ექსპერტი:  “მილიარდები დახარჯეს სწორედ იმაში, რომ მიგვეღო სწორედ ის გარყვნილი თაობა, რასაც ჩვენ ვხედავთ დღეს. ამერიკული ბაღები, რომელიც თავის დროზე შექმნეს, ამერიკული სკოლები… აი, სწორედ ის ახალგაზრდები არიან ესენი, რომლებმაც ის ამერიკული ბაღები, ამერიკული სკოლები გამოიარეს. [...] აშშ ხარჯავს უზარმაზარ თანხებს იმაში, რომ მან მიიღოს ის თაობა, რომელი თაობაც იქნება მისთვის ადვილი სამართავი. დასჭირდება გამოიყვანს ქუჩაში, დასჭირდება ჩაიხადონ შარვლები, ჩაიხდიან შარვლებს ერთი სიტყვის თქმაზე”.
დასავლეთის მიერ გარყვნილი თაობა აფხაზეთს ვერ დაიბრუნებს
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “ეს არი ღმერთდაკარგული თაობა, ეს არი დასავლეთის მიერ შექმნილი ნაძირლების თაობა. ესენი არიან ნაძირლები. ამათ არც სამშობლო აინტერესებს. [...] დღეს ესე იგი აგერ საგალობლებს ეს გალეშილი ახალგაზდები შოვში, ესე იგი აშაყირებენ იმას და მერე გატივლებული დადიან... ნიფხავით იარეთ თქვენ საყვარლებთან და თქვენ ბოზებთან... აფხაზეთში არი საკმაოდ მკაცრად რეგულირებული [ჩაცმულობა]... ისინი დაგიბრუნდებიან, რომ შეხედავენ აგერ საგალობლებს ასე შეურაცხყოფთ, როდესაც გატიტლიკანებულები დარბიხართ, გაბოზებული, გაჩათლახებული? გაბოზებული, გაჩათლახებული საქართველო არავის არ უნდა. მე არ მინდა ეგეთი საქართველო და აფხაზს ენდომება?“
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი TV-ის წამყვანი: “აი, ასეთი თაობა აღზარდა დასავლეთმა, ლგბტ დროშით, სოდომიის დროშით წმინდა ნინოს ჯვართან. ასეთი თაობა შექმნა ამერიკამ. ეს არის მიშას ბუჩქების თაობა, ასეთი ადამიანები არის წამოწეული დღეს. [...] ხვალ და ზეგ როგორ ფიქრობთ, ეს პიდარასტი თაობა რამეს იზამს? ეს პიდარასტი თაობა, რომელიც ჯვარს შეურაცხყოფს, ესენი რამეს გააკეთებენ ქვეყნისათვის? ამათ აფხაზეთი და სამაჩაბლო რამეში აინტერესებთ”?