თებერვლის თვეში შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა
ჰომოფობიური განცხადებების ერთი ნაწილი საქართველოს პარლამენტში ინიცირებული უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონოპროექტს უკავშირდებოდა, რომელიც იმ არასამთავრობოების გაკონტროლების მექანიზმად იყო წარმოდგენილი, ვინც “ლგბტქი პროპაგანდაშია” მხილებული; ნაწლი კი უკრაინაში რუსეთის სამხედრო ინტერვენციას, მკვიდრდებოდა აზრი, რომ ჯარში ჰომოსექსუალების გამო უკრაინას რუსეთზე უპირატესობის მოპოვების პერსპექტივა არ ჰქონდა.
ქსენოფობიური გზავნილები, უკრაინელ ლტოლვილებს, ქართველების სამუშაო ადგილების დაკავებასა და კანონისაწინააღმდეგო ქმედებებში მონაწილეობაში ადანაშაულებდა.
თურქოფობიული გზავნილების ნაწილი, თურქეთში მომხდარი დამანგრეველ მიწისძვრას ისტორიული წარსულის გამო სასჯელად განიხილავდა.
კათოლიკური ეკლესიის წინააღმდეგ მიმართული დისკრიმინაციული განცხადებები, ერთი მხივ, უკრაინაში კათოლიკურ ეკლესიას “უკრაინული ნაციზმისა” და ლგბტ პროპაგანდის გამო ადანაშაულებდა, მეორე მხრივ, რომის პაპს მწვალებლობასა და ერთი და იგივე სქესის ქორწინების ლეგალიზაციის მცდელობაში ამხელდა.
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონის განხილვისთან მიმართებით არასამთავრობო ორგანიზაციის ქალი წარმომადგენლების მიმართ სექსისტურ განცხადებები კეთდებოდა.
ანტიდასავლურ განცხადებებში მკვიდრდებოდა აზრი იმის შესახებ, რომ დასავლური ორგანიზაციების დაფინასება, ერთი მხრივ, ლგბტ პროგანდას, მეორე მხრივ კი, ეკლესიასთან ბრძოლას ემსახურება.
იანვრის თვეში ჰომოფობიური განცხადებები სამ თემას უკავშირდებოდა:
- პარლამენტში “ხალხის ძალის” მიერ ინიცირებულ კანონპროექტს “უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“, რომელიც იმ არასამთავრობოების გაკონტროლების მექანიზმად იყო წარმოდგენილი, ვინც “ლგბტქი პროპაგანდაშია” მხილებული.
- უკრაინაში მიმდინარე საომარ მოქმედებებს, რა დროსაც მკვიდრდებოდა აზრი, რომ ჯარში ჰომოსექსუალების გამო უკრაინას რუსეთზე უპირატესობის მოპოვების პერსპექტივა არ ჰქონდა. მართლმადიდებელი რუსეთი კი თავის მხრივ ჰომოსექსუალობას ეფექტიანად ებრძოდა.
- სახელისუფლებო სარედაქციო პოლიტიკის ტელევიზებში ლგბტქი+ თემატიკის გაშუქება და საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, თამარ შავგულიძის ფილმის “კომენეტების” ტრანსლაცია
„უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტი ხელს შეუშლის დასავლეთინად მართულ იმ ორგანიზაციების ფუნქციონირებას, რომლებიც ლგბტ პროპაგანდას ეწევიან
სპირიდონ ცქიფურიშვილი, სასულიერო პირი: “ყველანაირი სიბინძურის პროპაგანდა უნდა იყოს დასჯადი, ეს კანონი [უცხო ქვეყნის გავლენის აგენტებზე] უნდა იქნას მიღებული. ეს ფული [საზოგადოებრივი მაუწყებლის ბიუჯეტი] არის არამიზნობრივად ფულის ხარჯვა. იმისთვის აფინანსებენ საზოგადოებრივ მაუწყებელს, რომ მომავალი თაობა გარყვნან და გაათახსირონ?”
ოთარ ჭითანავა, პატრიოტთა ალიანსი: “გამოდიან, როგორც გითხარით უკვე, [არასამთავრობოები] ლგბტს პროპაგანდით, იმით, რომ აი, კარგი ამბავია ეს თურმე და ეს უნდა იცოდეს ჩვენმა მომავალმა თაობებმა. აი, ეს არის ის რეალობა, რომელშიც დღეს ვიმყოფებით... და აი, ამ კუთხით თუ შეიქმნება რაღაც მექანიზმი [უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონი], რომელიც ლაგამს ამოსდებს ასეთ არასამთავრობო ორგანიზაციებს, რომელიც სწორედ ასეთ „მოღვაწეობას“ ეწევიან, ეს იქნება ძალიან კარგი“.
ლევან გაბაშვილი, საქრთველო და მსოფლიოს ჟურნალისტი: "ვეღარც ნიდერლანდების წარმომადგენლები დაგვიქნევენ თითს, როცა ოფიციალურად გაცხადდება, რომ ლგბტ თემის მხარდამჭერი აქციების უდიდესი ნაწილი სწორედ ამ ქვეყნიდან ფინანსდება. აქვე იქნება ავსტრია, გერმანია, საფრანგეთი, ლიეტუვა, პოლონეთი… და ამ ყველაფრის ოფიციალურად, დოკუმენტურად გარკვევის შემდეგ [უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონი] დღის წესრიგში აუცილებლად დადგება კითხვა – გვსურს თუ არა ასეთი ამერიკა და ევროპა? გვინდა თუ არა სწორება მათ ღირებულებებზე?"
უკრაინა რუსეთთან ომში ვერ გაიმარჯვებს, რადგან ჯარში ლგბტ თემის წევრები მსახურობენ
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: “გეი წყვილი, რომელიც არის უკრაინელი ჯარისკაცები ამჟამად, საუბრობენ, რომ თეატრში მუშაობდნენ და ეხლა არიან ომის ხაზზე და ამათ უნდათ, რომ ამ წყვილების ისტორიას რომ მოუყვებიან უკრაინელ ხალხს, უკრაინელი ხალხი გაგიჟდება და ამით წავა ფრონტზე?!... კაცი, რომელიც ომის პერიოდში კანონის მიღებაზე ფიქრობს ერთსქესიან წყვილთა, ამ ქვეყანას შეიძლება რამე პერსპექტივა ჰქონდეს? კაცი, რომელიც თავს ესხმის ეკლესიებს, რომელიც არის რუსეთის საპატრიარქოს დაქვემდებარებაში და წვერებით გამოათრიეს სასულიერო პირი, ამათ უნდათ, რომ ღმერთმა გადმოხედოს?”
მართლმადიდებელი რუსეთი ებრძვის გარყვნილებას, მაშინ, როცა უკრაინა/დასავლეთი ჰომოსექსუალობის პროპაგანდას ეწევა
გურამ ფალავანდიშვილი,ბავშთა უფლებების დაცვის საზოგადოება: ‘’ … თან ეხლა ამათ [უკრაინელებს] რა ღირსება აქვთ, ჰომოსექსუალების ბრბო არის. არ არსებობს ადამიანი იყოს მათთან პარლამენტში, ტელევიზიაში ან სამსახურში რომ არ იყოს მიმღებელი ამ გარყვნილების, პირდაპირ მათი აგენტები არიან და ტრანსგენდერები ყავთ დასაქმებული, ბაიდენს კიდე მათ ევროპის ხელმძვანელს და ამითი ამაყობს, ესენი არიან ყოვლად გახრწნილი ხალხი და პირდაპირ არიან ჩამდგარი სამსახურში ანტიქრისტესი, ამიტომაც მათ რუსეთი იმიტო ეჩხირებათ ყელში დიდი ტერიტორიაა, რუსეთი როგორც მართლმადიდებელი ქვეყანა… მათთვის არის გასანადგურებელი, კიდევ იმიტომ, რომ არის აი ამ ევროპულ ანტიქრისტიანულ მოდელში არ ჯდება და კიდე ომის დროს პირდაპირ გააუქმა ლგბტ პროპაგანდის უფლება, როცა უკრაინაში პირიქით დააკანონეს და ატარებენ გეიაღლუმებს,ეს არის ბრძოლა კეთილსა და ბოროტს შორის.’’
ლგბტ თემის გამოხატვის თავისუფლება კანონით უნდა აიკრძალოს
ირაკლი მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: აი, მაგალითად, ეხლა ეს ქართული ოცნების მხრიდანაც, ნუ, იგივეა ეს ხომ ქართული ოცნებაა იგივე [ხალხის ძალა]. ანუ ამათ მხრიდანაც კეთდება ასეთი განცხადება, რომ გეი პარადი არ უნდა ტარდებოდეს საქართველოში, ხო?.. მაშინ კანონით აიკრძალოს, კაცო… კანონი რატო არ არის ქვეყანაში მაგის აკრძალვის?”