მიხეილ ცაგარელი, ასტროლოგი: „აქ რომ ნატრობენ, ნეტავ, რუსეთი დამარცხდესო - რას ამბობთ, ხალხო, კარგად გაიაზრეთ, რუსეთი რომ დამარცხდეს, ან დაიშალოს, საქართველოსთვის ეს იქნება უდიდესი ტრაგედია, მერე ვინ გააჩერებს ჩრდილო კავკასიას, ან თურქეთს, ან ირანს?!... რუსეთი თუ დამარცხდა, უკრაინა აქ თავის ბანდიტებს შემოაგდებს, საქართველოს გაძარცვავენ, ხოლო თურქეთი თავისი გავლენის სფეროს გაზრდის. ახლა ისინი რუსეთს ცოტა ხნით გათიშული ჰყავს.“
ასავალ-დასავალი, 28 ნოემბერი - 4 დეკემბერი
საქართველოს დაცვა და თურქეთის შეკავება მხოლოდ რუსეთს შეუძლია
ვაჟა ოთარაშვილი, პატრიოტთა ალიანსი: „…ჩვენი უდიდესი შეცდომა ყოფილა, აი, ისტორიამ გამოაჩინა, მიუხედავად იმისა, რომ რუსეთი არის ოკუპანტი, რუსეთის სტრატეგიული ინტერესებიდან გამოსვლა! კიდე რომ არ ჰქონდეს რუსეთის შიში და რიდი, თურქეთი 24 საათში აჭარას აიღებდა, შეიერთებდა და მიაყოლებდა გურიას და სამცხე-ჯავახეთს, აი ეს არი რეალობა, ხალხო! ამიტომაც, ამ დასავლეთის ყურებით და ნატოს ღია კარებში ძრომით თავი დავანებოთ, ეს არი სისულელე, აბსურდი და სანამ ჩვენი ხელისუფლება აი, ესე ყურმოჭრილი მონა იქნება, საქართველოს განვითარება არ ეღირსება!“
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: „რუსეთმა მართლა რომ მისცეს კარტბლანში, ამათ ჰგონიათ მარტო აფხაზეთი და სამაჩაბლოა პრობლემა, რომ აუნთოს შუქი იმ [რეჯეპ-ტაიპ] ერდოღანს, რომელსაც ესე ენატრება და ე.ი. აბოდებს ამ ჯავახეთზე და აჭარაზე და გურიაზე, იმ წუთასვე ხომ შემოვარდება ეს თურქული ჯარი, მაინტერესებს მერე ბოდიში, აი, ამ „არა რუსულს“ ამით გააჩერებენ თურქულ ჯარს?!“
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: „ეხლა, როდესაც აჭარაში ისვენებენ, გურიაში ისვენებენ, ჯავახეთში დადიან, ის არ იციან, რომ ეს რომ არა, რუსის ჯარი, რუსეთ-ოსმალეთის ომი, ამას ჩვენ ვერ დავიბრუნებდით, ქართული ჯარი ამას ვერ მოახერხებდა, ხომ?! და დღეს ე.ი. ამ რუსის დაბრუნებულ ტერიტორიაზე რუსებს დასდევენ. გესმის, რომ რუსული სიმღერები რატომ ისმისო და თურქეთის სიმღერები არ აწუხებთ... მოვიდნენ და ყველაფერი გაყიდეს და გაანადგურეს და ეხლა იმას შვებიან, წყინთ, რომ ჩვენ რომ ვლაპარაკობთ იმას, რომ აი, რუსეთთან უნდა დავიწყოთ დიალოგიო.“
თურქეთთან პარტნიორული ურთიერთობების გაღვივება, საქართველოში ქრისტიანობის დასუსტებას გამოიწვევს
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: „თუ ჩვენ საქართველო გადაგვყავს პროთურქულ ლიანდაგზე, მაშინ ჩვენ უნდა მათ შორის განვსაზრვროთ რა არის თურქეთის ინტერესი ამ ყველაფერში… რუსეთის შესაკავებლად, დასაბანალსირებლად საქართველო მნიშვნელოვანი კომპონენტია, მაგრამ საქართველოს კულტურული იდენტობის შენარჩუნების თვალსაზრისით სერიოზული პრობლემები შეიქმნება იმიტომ, რომ თურქეთი მიდრეკილი იქნება, რომ მაქსიმალურად ქართული იდენტობა მოშალოს იმისთვის, რომ პირიქით საკუთარი რელიგიური ხედვები გაავრცელოს და ჩვენ ვხედავთ ამას ყველაფერს, თუნდაც აჭარაში და მოკლედ სიღრმისეულად, რომ შევიდეთ გრძელვადიან პერსპექტივაში ეს გამოიწვევს ქართული იდენტობის შესუსტებას, ქართული რელიგიური დასაყრდენის დასუსტებას და პირიქით გაძლიერებას თურქული იდენტობის.“
თურქეთი ქართული ტერიტორიების მიტაცებას ცდილობს
გრიშა ონიანი, საზოგადოება სტალინი: „კაცო, რა დიალოგი უნდა დავიწყოთ, კაცო, მე თქვენს არხზე მოვისმინე წუხელ, ერდოღანი რომ ლექსაობდა ამ მესხეთზე. მე მაგას რა ვუთხრა, მაგისი ჩამოსვლა შეიძლება ჩვენს ქვეყანაში და იმისი, ლუკაშენკოს ჩამოსვლა არ შეიძლება?! რომელიც თურმე ხახადაღებული უყურებს ჩვენს ქვეყანას, რომ გადაყლაპოს და დიდი ოსმალეთი აღადგინოს. როგორ შეიძლება თურქეთთან. ილია ჭავჭავაძის შვილები არა ხართ?!“
ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: „კარგად მოგეხსენებათ მათი პრეზიდენტი იძახის, რომ ჯავახეთი, აჭარა, გურია ოსმალეთის ნაწილი უნდა გახდესო, ირიბად ამას იძახის, ახლა ლექსებს იძახის და როდესაც შენი დაპყრობა უნდა ქვეყანას და მერე აქ ის სერიალები მოაქვს, როდესაც ისინი კარგად არიან წარმოჩინ[ებული], ეს არ არის სწორი, რომ მათ ავუნთოთ მწვანე შუქი.“
ელიზბარ ჯაველიძე, სახალხო კრება: „უცხო ქვეყნის მოქალაქეები ქართულ მიწაზე სახლდებიან. ამ პროცესს დროზე ალაგმვა უნდა. ჩვენი ხელისუფლების წარმომადგენლები ხშირად ამბობენ, ჩვენი მეგობარი თურქებიო. მე პროფესიით თურქოლოგი ვარ და 10 წიგნი მაქვს გამოცემული ამ თემაზე, მაგრამ როგორც კი საშიშროება დავინახე ამ „ჩვენი მეგობარი“ თურქებისგან, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უზენაესი საბჭოს თავმჯდომარეს ასლან აბაშიძეს დავურეკე. მან პირდაპირ და თამამად მითხრა, ვინც აჭარაში თურქს ჩაწერს, მე მას აჭარიდან ოჯახიანად გავასახლებო.“
ალია, 5-11 დეკემბერი
ქსენოფობიური გზავნილები უმეტესწილად ანტიმიგრანტული შინაასრის იყო და საქართველოში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების, არაბების, ირანელების და თურქების, ასევე ომის შედეგად საქართველოში შემოსული უკრაინის მოქალაქეების წინააღმდეგ იყო მიმართული. განხცადებათა ნაწილი ერთის მხრვივ რუსეთში მიგრანტებისგან თავისუფალ უსაფრთხო გარემოს უსვამდა ხაზს, და განსხვავებული ღირებულებების მქონე ქყენებთან მიგრაციის პოლიტიკის გამკაცრებას მოითხოვდა, მეორს მხრივ კი საქართველოში უცხო ქვეყნის მოქალაქეების მიერ მიწების შეძენასა და დასახლებას დემოგრაფიული და ტერიტორიული მთლიანობისთვის საფრთხედ წარმოაჩენდა.