ბექა ვარდოსანიძე, ქართული მარში:
„...გენდერის თეორიაზე რომ გელაპარაკება პოლიციელი უკვე, მაგრამ ამ შინაგან საქმეთა სამინისტროს პოლიციას ტრენინგებს უტარებს სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაცია ლგბტ აქტივისტების… ჩვენი შინაგან საქმთა სამინსტრო უკვე ოფიცილურად გველაპარაკება, რომ მამაკაცი, რომელსაც თავი ქალად მიაჩნია და შიგნიდან ასე გრძნობს თურმე, უნდა მოვიხსენიოთ როგოც ქალი…  თუ თქვენთვის ეს მისაღებია და ესეთი ქალები, მაშინ ოჯახში რძლებად თქვენმა შვილებმა შემოგიყვანოთთქო…”
გიორგი გიგაური, ჟურალისტი
: "იმ ბრბოსაც მინდა, მივმართო, ლგბტ "პრაიდის" ორგანიზატორის გიგა მაქარაშვილის მოწოდებით ამ მოღალატეს რომ შეუგროვეთ გირაოს ფული, თქვენი ვირის ტვინით, ახლა მაინც ვერ ხვდებით, რომ საქართველოს ღალატი დააფინანსეთ, თანაც, ლგბტ დროშის ქვეშ?!"
ალია, 8-14 თებერვალი
ნანა სულავა, ჟურნალისტი:
„ყველასთვის ცნობილი გახდა, რომ საფრანგეთის რესპუბლიკის პარლამენტი იღებს კანონს ბიოეთიკის შესახებ, რომელიც ჰომოსექსუალ და ლესბოსელ წყვილებს მისცემს უფლებას, დაიქირაონ ქალები და ხელოვნურად გააჩენინონ შვილები. არის საფრთხე, რომ ანალოგიური კანონი გარკვეული დროის შემდეგ საქართველოშიც მიიღონ. თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ საქართველოს მოსახლეობის 87% ღარიბი და ღატაკია და ახალი თაობა - მასობრივად უმუშევარი, წარმოვიდგინოთ, რამხელა ბიზნესი დატრიალდება და რამდენი ასეული ქალი იძულებული იქნება გააჩინოს და გაყიდოს შვილი.“
ზვიად ტომარაძე, ერი და სახელმწიფო:
„რამდენჯერ ეცადნენ, რომ ეს ლგბტ პრაიდი, რომელიც ტარდება სხვადასხვა ქვეყანაში, და რომელიც შენიღბულია, ვითომ უფლებების რეალიზაციის საფარქვეშ, ჩაგვრის საფარველი აქვს გადაფარებული ამ საკითხს, ჩაეტარებინათ. და ვინ იყო ამის წინააღმდეგი? რა თქმა უნდა, ეკლესია. წინასწარვე გათვალეს, წინასწარვე იცოდნენ, რომ თუ ეკლესიას დაამარცხებდნენ, ისინი ყველაფერს განახორციელებდნენ, რასაც სურდათ. ამიტომ, დღესაც, ეკლესია მათი მთავარი სამიზნეა და ეკლესიაც დღემდე ინარჩუნებს, მიუხედავად იმისა, რომ არაერთხელ ეცადნენ დისკრედიტაციას“
ივა ბერაძე, ოფთალომოგი:
„ჩემი მიდგომა [ჰომოსექსუალი და ლესობოსელი წყვილებისთვის სუროგატის აყვანა] ამ საკითხისადმი სასტიკად მიუღებელია. ღმერთმა ნუ ქნას, საქართველოს პარლამენტმა ეს კანონი მიიღოს და, თუ ერთი წუთით ამას დაუშვებენ, ყველამ ხმა უნდა ავიმაღლოთ ამის წინააღმდეგ. საქართველო ქრისტიანლი ქვეყანაა და ეს დაუშვებელია.“
ანტიდასავლური
„ამ ბლინკელმა განაცხადა, რომ ის, თურმე ყველა საელჩოზე აღმართავს ლგბტ დროშას და მისი ძირითადი მიმართულება თურმე ეს იქნება... არ გამიკვირდა იმიტომ, რომ ბაიდენმა თეთრ სახლში ორი მამაკაცი დააქორწინა ერთმანეთზე და კაცს რომ კითხო, კათოლიკეა და ეკლესიაში ესწრება თურმე წირვებს... ეს ამერიკის ელჩი კელი დეგნანი იყო იტალიაში ლგბტ პრაიდზე... მან განაცხადა, რომ თურმე სიამაყით იმყოფებოდა  ამერიკის საელჩო  მაშინ იტალიაში 2016 წელს... არ არის გამორიცხული, რომ საქართველოშიც გაბედონ, პრაიდის თვეში ააფრიალონ ჩვენს ამერიკის საელჩოზე ლგბტ დროშა.“
ჯაბა ხუბუა, ჟურნალისტი:
"ბაიდენის იდეოლოგია, რომელიც მთელ მსოფლიოში ეროვნული იდენტობის წინააღმდეგ ბრძოლასა და ტრადიციული ერების თვითმყოფადობის წაშლას, კვაზილიბერალური ღირებულებების ექსპორტსა და უმცირესობების უზნეო დიქტატურას გულისხმობს, ჯანსაღ კაცობრიობას სწორედ რომ ბიდეში ჩარეცხვას უქადის, თუმცა, კაცობრიობის ისტორია იმასაც ამტკიცებს, რომ ყველა, ვინც ღვთის ხატად შექმნილი ადამინის გადაკეთება და ცხოველად გადაქცევა განიზრახა, ბოლოს თვითონვე აღმოჩნდა პოლიტიკურ და მორალურ ბიდეში. კოლექტიური ბაიდენის, ანუ უღმერთო ნეოლიბერალური იდეოლოგიის ბოლოც ისტორიის ბიდეში ჩარეცხვა იქნება! მანამდე კი ბაიდენს უკრაინული მართლმსაჯულების ბიდე ეჭყანება!"
ნიუსფრონტი, 12 თებერვალი
ჯაბა ჟვანია, ჟურნალისტი: "შეგახსენებთ, რომ ჯო ბაიდენი ჯერ კიდევ 2014 წელს, ვიცე–პრეზიდენტის თანამდებობაზე ყოფნისას, აცხადებდა, რომ მას არ აინტერესებდა არც ერთი ერის ტრადიციული კულტურა და ყველამ უნდა აღიაროს ლგბტ უფლებები. “ქვეყნებმა, რომლებიც არ იცავენ და არ ამყარებენ ლგბტ უფლებებს, უნდა ზღონ არაადამიანურობის გამო”, _ განაცხადა ჯო ბაიდენმა მსოფლიოში სექსუალური უმცირესობების უფლებადამცველებთან შეხვედრაზე, რომელსაც დიდი ბრიტანეთის, შვედეთის, დანიისა და ისლანდიის ელჩები ესწრებოდნენ… რას ნიშნავს დღეს აშშ–ის პრეზიდენტის განცხადება მსოფლიოში დემოკრატიის, ადამიანური ღირებულებებისა და “უნივერსალური უფლებების” დაცვაზე და რა დირექტივებს უნდა ელოდოს საქართველო, როგორც ამერიკის სატელიტი ქვეყანა, მომავალში". “საქართველო და მსოფლიო”