“არა ფობიას!” ბიულეტენი, რომელსაც მედიის განვითარების ფონდი (MDF) 2014 -2019 წლებში გამოსცემდა, განახლდა და დაინტერესებული აუდიტორიისთვის კვლავ ხელმისაწვდომია. ბიულეტენი სიძულვილის ენისა და ანტიდასავლური გზავნილების შესახებ MDF-ის მედია მონიტორინგის მიგნებების ყოველთვიურ შედეგებს ასახავს, რომელიც პროგრამის “ერთიანობა მრავალფეროვნებაშია” ფარგლებში ხორციელდება.
სექტემბრის თვეში ჰომოფობიური და ქსენოფობიური განცხადებები მონიტორინგის სუბიექტ მედიაში 2 საკანონმდებლო ინიციატივას უკავშირდებოდა:
- მმართველი პარტიის მიერ ინიცირებულ ცვლილებებს მაუწყებლობის შესახებ კანონში, რომელიც 2022 წლის 7 სექტემბერს პარლამენტს წარედგინა და სიძულვილის ენის მედიის თვითრეგულირებიდან რეგულირების სფეროში გადატანას და კომუნინიკაციების კომისიის უფლებამოსილებაში მოქცევას ითვალისწინებს.
- კონსერვატიული მოძრაობის წევრების 29 ივნისის საკანონმდებლო ინიციატივას “შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის შესახებ, რომელიც კრძალავს შეკრებისა და მანიფესტაციის ჩატარებას, თუ ის მიზნად ისახავს საჯარო სივრცეში სექსუალური ორიენტაციის დემონსტრირება-პროპაგანდას, ასევე რომელიმე რელიგიური ჯგუფის საწინააღმდეგო ან მათი რწმენის შეურაცხმყოფელ განცხადებებსა და მოწოდებებს.
მაუწყებლობის შესახებ კანონში შესატან ცვლილებებთან დაკავშირებით ძირითადად ჰომოფობიური შინაარსის გზავნილები გამოიკვეთა, ასევე ანტიდასავლური შეფასებები, რადგან საკანონმდებლო ინიციატივა, როგორც ასოცირების ხელშეკრულების ნაწილი, დასავლეთის მიერ თავსხმოხვეულად იყო წარმოჩენილი:
ვაჟა ოთარაშვილი, პატრიოტთა ალიანსი: „ეს არის ანტიდისკრიმინაციულ კანონზე გაცილებით უარესი კანონი... ეს არის ქრისტიანული ღირებულებების და ეროვნული ღირებულებების შეურაცხყოფა, აკრძალვა პირდაპირ... არ შეიძლება ამ კანონის მიღება”.
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “მთლიანი შინაარსი ამ კანონისა, რომლის დარეგულირებაც უნდა მოხდეს, ლგბტ მოძრაობის ნორმალიზაციის და პროპაგანდის მოძრაობის კრიტიკის აკრძალვაა. სინამდვილეში, უნდა აიკრძალოს გენდერული იდეოლოგიის კრიტიკა, კრიტიკა იმისა, რომ ვიღაც ტრანსგენდერია, და სრულიად ამორალურ მდგომარეობაში იმყოფება, და იმ აზრის გამოთქმა, რომ ეს პათოლოგიური მდგომარეობაა და ასეთ ხალხის დაშვება არ უნდა ხდებოდეს სასწავლებლებში, ბავშვებთან, მასწავლებლად მათი მუშაობა არ უნდა ხდებოდეს.”
სპირიდონ აბულაძე, ეპისკოპოსი: „ვერ გვითქვია ბოროტებაზე, რომ ბოროტია... უკვე თქმაც იკრძალება... ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტი გამოვიდა და თქვა - ჩვენ არ გვაინტერესებს თქვენი რელიგია, არ გვაინტერესებს თქვენი ეროვნულობა, თქვნი კულტურა ეროვნული. ჩვენთვის მთავარია ჰომოსექსუალიზმი და ვინც ამას შეეწინააღმდეგება, ჩვენ იმას ვაჩვენებთ სეირსო.“
ვაჟა ოთარაშვილი, პატრიოტთა ალიანსი: „ ე.ი. ნებისმიერ ამ სფეროში სოდომიზმის შესახებ, რომ თქვა, რომ ეს არის ცოდვა, დაგიჭერენ ბატონო.“
ვაჟა ოთარაშვილი, პატრიოტთა ალიანსი: “რად მინდა მე ეგეთი ევროპა, რომელიც მიდის სოდომურ გზაზე და მეც უნდა ჩამიყოლოს?! ეს იმას ნიშნავს, რომ ჩემი ქვეყანა დაიღუპება... ბაბილონის გოდოლი და ეს იმპერიები დაინგრა ამ სოდომური ცოდვის გამო და ჩვენ ნუ ჩავყვებით ქართველობა, ღვთისმშობლის წილხვედრი ქვეყანა... როგორ შეიძლება ეს მიიღოს პარლამენტმა?... რაც არ უნდა შემოგთავაზოს ევროპამ, ის გღუპავს ამითი შენ, სულიერად გღუპავს და განადგურებს.“
შოთა მარტინენკო, კონსერვატიული მოძრაობა: “ტრანსგენდერობა რომ საზიზღრობაა, და ამის თქმას კრძალავ და საერთოდ რა ღირსებაზე ლაპარაკობ? დამთავრდა. ამის შემდეგ მაგ გეოპოლიტიკურ სივრცეში ინტეგრაციის სურვილი არის პროპიდარასტობა. პროდასავლელობა არის პროპიდარასტობა. მორჩა. იმიტომ, რომ დასავლეთი გაძალებს, ტრანსგენდერობა რო საზიზღრობაა და პიდარასტობა რო საზიზღრობაა, მაგის თქმა აკრძალეთო… წადი და აიკრძალე, თუ გინდა სუ პიდარასტი იყავი.”
სტეფანე კალაიჯიშვილი, ცაგერისა და ლენტეხის ეპისკოპოსი: „ამ კანონს ვინც მიიღებს, რომელიც აკრძალავს ჩვენთვის ცოდვის წინააღმდეგ გამოსვლას, ჩვენ იმ ცოდვის წინააღმდეგ მაინც გამოვალთ, იმიტომ, რომ თუ საჭიროა, დაგვიჭირონ, დაგვიჭირონ და მერე დავინახავთ, რა იქნება ამის შემდეგ... საქართველო სოდომელების გარეშე, იმათ თავისთვის ჰქონდეთ რაც უნდათ და როგორც, მაგრამ მათი კანონებით ჩვენ არ გვაცხოვრონ, თორემ პრობლემა გექნებათ. ნებისმიერ ხელისუფლებას ექნება, რომელიც სოდომელების თავზე დაჯენას მოინდომებს...“
კონსერვატიული მოძრაობა, თავის ინიციატივას, შეეზღუდა შეკრებებისა და მანიფესტაციების კონსტიტუციური უფლება, ჰომოსექსუალურ იდენტობას და რელიგიური გრძნობების შეზღუდვას უკავშირებდა და ინიციატივის დასაბუთებას თანასწორი მიდგომით ცდილობდა: