ნიკოლოზ მჟავანაძე, სეზონი ტვ-ს წამყვანი: „ეხლა ვიღაცას წარმოუდგენია, რომ რუსეთთან გვაქვს ჩვენ პრობლმები, ჩვენ ყველასთან პრობლემები გვაქვს, როდესაც საზღვარის დემარკაცია არ მომხდარა სომხეთთან და აზერბაიჯანთან, ტვინგაყიდულო ქართველებო, რომლებიცა ხართ, აი, იმ პარლამენტში... ე.ი. თქვენ ვერ ფიქრობთ იმას, რომ სომხეთთან და აზერბაიჯანთან იმიტომ არა გვაქვს საზღვრები დემარკირებული, რომ ამათ პრეტენზიები აქვთ ჩვენს წინააღმდეგ...“
გია გვაზავა, აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე: „ ყველა მეზობელს ქართული მიწა აქვთ მითვისებული. ყველას...."
თურქოფობიური გზავნილები ამკვიდრება აზრს, რომ თურქეთი საქართველოში ეკონომიკურ ექსპანსიას ახორციელებს, ამასთან ქართული ტერიტორიების მიტაცება სურს და მისი შეკავება მხოლოდ რუსეთს შეუძლია
თურქეთი აჭარაში ეკონომიკურ ექსპანსიას ახორციელებს
Ნიკოლოზ მჟავანაძე, ტვ სეზონის წამყვანი: ’’ვიყავი აჭარაში და კიდევ ერთხელ დავრწმუნდი იმაში, რომ თურქეთი აჭარას იპყრობს ეკონომიკურად, თავისი ინვესტიციებით და ის რაზეც ლაპარაკობდა ერდოღანი, დავითოღლუ, რომ ჩვენ მშვიდობიანად უნდა აღვადგინოთ ოსმალეთის იმპერიაო, ეს ნამდვილად იგრძნობა აჭარის მაგალითზე.’’
თურქეთს ქართული  მიწების მიტაცება სურს/ თურქეთის შეკავება მხოლოდ რუსეთს შეუძლია
მამუკა კარტოზია, პატრიოტთა ალიანსი: „არ არის გამორიცხული, რომ თვალი დახუჭოს რუსეთმა და თურქეთი დავუშვათ, გარკვეულწილად საქართველოს ტერიტორიაზეც შემოუშვას. ჩვენ არანაირი დაცვის მექანიზმი არა გვაქვს. თურქეთი არასოდეს არ იქნება ჩვენი მოკავშირე და ჩვენი მეგობარი, ეს გამორიცხულია! ეს არ ხდება მიუხედავად იმისა, რომ თურქეთი დავუშვათ, ნატოს წევრია და იძახიან, რომ აი, ნატოს წევრია…  ყველაზე მნიშვნელოვანი და ყველაზე მთავარი და ყველაზე საშიში და სახიფათო რა არის, იცით? დიდი თურანის მოძრაობა დაიწყო, პანთურქიზმი იწყება, თურქულენოვან მოსახლეობასთან დაკავშირებით გაერთიანება მიდის... ურთიერთობა აქვთ იცით და ამას ოფიციალურად აცხადებენ, აცხადებს თვითონ ერდოღანიც, აცხადებს ჩაუშოღლუც, აცხადებს თავდაცვის მინისტრიც“.
გიორგი ქარდავა, კონსერვატიული მოძრაობა: „რუსეთის და ჩვენი მტრობა არის ხელოვნური მტრობა... ქრისტიანული საქართველოს არსებობა, რომელიც ყოველთვის ბუფერის როლს ასრულებდა ისტორიულად რუსეთს აწყობს. ასევე, დაუშვათ რუსეთი გაქრა, თქვენ რა გგონიათ ჩრდილოეთ კავკასია, თურქეთი, აზერბაიჯანი, ირანი სადმე მიდის?... მოგვიწევს ახალ რეალობაში გადარჩენის გზების პოვნა, რაც მერწმუნეთ, ძალიან რთული იქნება იმიტომ, რომ ბუნებრივი დამაბალანსებელი ძალა გაქრება, რომელიც აბალანსებს ჩვენს რეგიონში სხვადასხვა არც თუ ისე დემოკრატიულ პროცესებს, განსაკუთრებით თურქეთის მხრიდან, რომელიც არც მალავს, რომ მას იმპერიალისტური, ზესახელმწიფოებრივი პოზიციების დაბრუნება სურს... .“
ბესო ბარბაქაძე, “საქართველო და მსოფლიოს” ჟურნალისტი: "თურქეთი მეგობარია (თანაც ისტორიული) და რუსეთი მტერი (ისიც ისტორიული). ისე, გეორგიევსკის ტრაქტატის შემდეგ მოხდა თურქებისგან მესხეთის შემოერთება და ისტორიულ ფუძეს, საქართველოს,  ეს მხარე სწორედ რუსეთის დახმარებით დაუბრუნდა".
ისლამოფობიური განცხადებების ნაწილი უკრაინის ომთან იყო დაკავშირებული. ომში რუსეთის დამარცხება, საქართველოში ისლამის და ისლამური ქვეყნების გავლენების გაძლიერების საფრთხის კონტექტში განიხილებოდა. რიგ შემთხვევებში დასავლეთში მიგრაციის პროცესის გამო,  ისლამური გავლენების გაძლიერებასაც  ესმებოდა ხაზი.
საქართველოს ისლამიზაციისგან  დაცვა მხოლოდ რუსეთს შეუძლია
რუსლან კვარაცხელია, მოქალაქე: "საერთოდ, ვიღაცეებს ჰგონიათ, რუსმა თუ უკრაინაში ომი წააგო, ქართველები ბედნიერები ვიქნებით! ბედნიერება კი არა, მაშინვე საქართველო ოსმალეთის ვილაიეთად გადაიქცევა!“ - “ასავალ-დასავალი”, 16 – 22 იანავარი
შოთა აფციაური, ევრაზიის ინსტიტუტი: „მხოლოდ უგნურს შეიძლება ეგონოს, რომ რუსეთის დამარცხების შემთხვევაში საქართველოსთვის პოზიტიური პერსპექტივები გამოიკვეთება! ჯერ ერთი, რუსეთი ისე არ ჩამოიშლება, რომ საქართველოზე კონტროლი სამუდამოდ დაკარგოს; ასეც რომ მოხდეს, საქართველო უმწეო მდგომარეობაში აღმოჩნდება მის მიმართ აგრესიულად განწყობილი ისლამური ქვეყნების გარემოცვაში, რომლებიც ჩვენს ქვეყანას დაგლეჯენ და დაინაწილებენ! საბედნიეროდ, გამორიცხულია ამ ომში რუსეთის დამარცხება!" - “ასავალ-დასავალი”, 23 – 29 იანვარი