იანვრის თვეში შემდეგი ტენდენციები გამოიკვეთა
- ჰომოფობიური განცხადებების ნაწილი უკრაინაში რუსეთის სამხედრო ინტერვენციას უკავშირდებოდა, რა დროსაც ტერიტორიული მთლიანობისთვის უკრაინის ბრძოლა ლგბტქი იდენტობისთვის და მართლმადიდებლობის წინააღმდეგ ბრძოლად მანიპულაციურად იყო წარმოჩენილი.
- უკრაინელ ლტოლვილებს უკავშირდებოდა ქსენოფობიური განცხადებების ერთი ნაწილიც, რომელიც ამკვიდრებდა აზრს, რომ საქართველოში უკრაინელების ექსპანსია უომრად ხდებოდა.
- ისლამოფობიური განცხადებების ნაწილიც უკრაინის ომთან იყო დაკავშირებული. ომში რუსეთის დამარცხება, საქართველოში ისლამის და ისლამური ქვეყნების გავლენების გაძლიერების საფრთხის კონტექტში განიხილებოდა.
- თურქოფობიური გზავნილები ამკვიდრება აზრს, რომ თურქეთი საქართველოში ეკონომიკურ ექსპანსიას ახორციელებს, ამასთან ქართული ტერიტორიების მიტაცება სურს, მისი შეკავება კი მხოლოდ რუსეთს შეუძლია.
- რელიგიური ნიშნით დისკრიმინაციის სხვა განცხადებები, ერთი მხრივ, მართლმადიდებლების, როგორც დომიმანტური რელიგიური ჯგუფის გავლენის შემცირების საფრთხეებზე აპელირებდა, მეორე მხრივ კი, კათოლიკური ეკლესიის წინააღმდეგ იყო მიმართული.
- ანტიდასავლური გზავნილები დასავლეთს გარყვნილების პროპაგანდაში სდებდა ბრალს, ამასთან, რუსეთში ლგბტქი პროპაგანდის კანონის ქართულ პრაქტიკაში დანერგვის მიზანშეწონილობაზე ამახვილებდა ყურადღებას.
იანვრის თვეში ჰომოფობიური განცხადებები ორ თემას უკავშირდებოდა:
- უკრაინაში რუსეთის სამხედრო ინტერვენცია ლგბტქი იდენტობის დაცვისთვის მობილიზებად და მართლმადიდებლობის წინააღმდეგ იყო წარმოდგენილი; .
- სახელისუფლებო სარედაქციო პოლიტიკის მედიაში ლგბტქი თემის საკითხების გაშუქებას, ასევე საზოგადოებრივი მაუწყებლის წარმოებულ სერიალს, რომელშიაც ლესბოსელი პერსონაჟია წარმოდგენილი.